Bogate plany Teatru Guliwer na nowy sezon

2024-09-04 16:29:41(ost. akt: 2024-09-04 16:31:35)

Autor zdjęcia: Teatr Guliwer

Stołeczny Teatr Lalek Guliwer rozpoczyna siedemdziesiąty dziewiąty sezon teatralny, którego różnorodność działań pozwoli widzom jeszcze bliżej poznać Teatr i jego zespół. Wszystkie pięć premier nowego sezonu to spektrum różnych form, tekstów i tematów - poinformowała Agnieszka Evans z działu promocji teatru.
"Od września do czerwca Teatr przedstawi publiczności szeroki wybór przedstawień, począwszy od opery, przez adaptacje klasyki, spektakl dla najnajów, aż po realizacje współczesnej dramaturgii. W nadchodzącym sezonie planowane są też bliskie spotkania z publicznością, spacery, działania projektowe i edukacyjne" - czytamy w przesłanej informacji.

Wyjaśniono, że "pierwszą premierą sezonu 2024/25 będzie opera ekologiczna +Szczur i Drzewo+ w reżyserii dyrektora Teatru Roberta Drobniucha, która powstaje we współpracy z 14. Festiwalem Muzyki Współczesnej dla Dzieci +Mała Warszawska Jesień+". "Muzykę do tej wyjątkowej produkcji skomponował polski kompozytor Jerzy Kornowicz, a libretto napisała Urszula Zajączkowska - polska botaniczka, eseistka i poetka, nominowana m.in. do Paszportów Polityki, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich" - napisano.

"Opera +Szczur i Drzewo+ jest współczesną baśnią zaangażowaną, która podejmuje problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Jej premiera odbędzie się 28 września na warszawskiej Scenie Basen Artystyczny" - wyjaśniono.

Zapowiedziano, że "26 października Teatr zaprosi po raz pierwszy na premierę spektaklu dla najnajów". "Przedstawienie +Zorza. Opowieści ze światła+ w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak zabierze najmłodszą publiczność w podróż do świata opowieści, mitów i legend związanych z zorzą polarną, gwiazdozbiorami oraz śniegiem. Nad dramaturgią spektaklu czuwać będzie Malina Prześluga-Delimata - laureatka m.in. Konkursu Metafory Rzeczywistości, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej czy Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży" - napisano.

Jak zaznaczono, "twórczynie chcą zaprosić najmłodszą publiczność do aktywnego udziału w spektaklu, ale też do przyglądania się otaczającej scenicznej rzeczywistości z różnych pozycji - również tej leżącej".

"W nowym 2025 r. publiczność Guliwera wejdzie w świat baśni za sprawą premierowego spektaklu +Trzy piórka+. Baśń braci Grimm zostanie przełożona na deski Teatru przez Zuzannę Bojdę" - napisano. "W interpretacji autorki Głuptasek, który z początku nosi cechy antybohatera, wyruszając w drogę staje się superbohaterem, przy czym jego supermoce będą… bardzo zwyczajne" - wyjaśniono.

Poinformowano, że "przedstawienie o podróży do wnętrza siebie, wyreżyseruje Daria Kopiec - artystka filmowa i teatralna, laureatka Lauru Konrada oraz Głównej Nagrody Jury 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych +m-teatr+".

"Czwartą premierą sezonu będzie spektakl Piotra Ratajczaka na podstawie sztuki +Strachy, achy i kalorie!+ Grzegorza Kasdepke - pisarza znanego wszystkim rodzicom i dzieciom, autora serii książek m.in. o Detektywie Pozytywce" - napisano. Prapremiera sztuki na Dużej Scenie Teatru Lalek Guliwer odbędzie się 12 kwietnia.

Jak wyjaśniono, "ostatnim premierowym spektaklem, który z kolei zagości na Scenie Liliput, będzie sztuka Darii Sobik +Pan Aparat+". "W Dzień Dziecka w Guliwerze wybrzmi opowieść o świecie, w którym samozachwyt staje się nadrzędną wartością. Za reżyserię spektaklu będzie odpowiadać Pamela Leończyk - reżyserka, autorka instalacji performatywnych i pedagożka teatru" - zapowiedziano.

Podkreślono, że "w swoim programie Teatr zaproponuje także wiele działań edukacyjnych i projektowych". "Z początkiem sezonu po raz kolejny wystartuje projekt #połączenia (vol.3). Trzecia już edycja projektu - podobnie jak pierwsza i druga - wspierać będzie edukację artystyczną w wielokulturowej szkole. Dzieci i młodzież dzięki współpracy z artystami i nauczycielami ponownie zgłębią różnorodne obszary teatru i sztuki" - napisano.

"Jesienią w repertuarze Teatru pojawi się też po raz pierwszy, stały cykl czytań performatywnych dla młodzieży. Projekt +POV: masz 12 lat i jesteś w Guliwerze+ ma za zadanie nie tylko rozszerzać spektrum tematów poruszanych dotychczas w repertuarze teatru, ale też podejmować nowe, prezentując młodej widowni współczesne teksty dramatyczne (m.in. +Jak umierają słonie duże i ciężkie?+ Mariusza Gołosza)" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak zaznaczono, "sezon 2024/25 zainauguruje także nowy program edukacji kulturalnej, w ramach którego Teatr zaprosi do udziału w specjalnie przygotowanych warsztatach w zakresie rozwijania kompetencji 4K: kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i współpraca w grupie (kooperatywność)". "Warsztaty będą skierowane nie tylko do najmłodszych widzów i widzek, ale też do nauczycieli i nauczycielek" - napisano.

"Dla regularnie odwiedzających Teatr dzieci ze szkół i przedszkoli, Guliwer przygotował także nowy program +Klasa Guliwera+. Udział w programie będzie dla uczestników i uczestniczek okazją do bliższego poznania zespołu aktorskiego oraz wspólnej rozmowy na wybrane tematy ze spektakli. Bliskie spotkania zespołu Guliwera z publicznością będą odbywać się nie tylko na ul. Różanej, ale też poza siedzibą teatru. Wśród nowości sezonowych znalazł się bowiem projekt +Zawód Aktorka/Aktor+, w ramach którego to zespół Guliwera odwiedzi szkoły i przedszkola, żeby opowiedzieć o kulisach teatralnej pracy" - wyjaśniono w zapowiedzi działań w nowym sezonie.

Teatr planuje kontynuację i rozwój projektu Wielokulturowej Grupy Artystycznej, wolontariatu oraz realizację działań poszerzających dostępność. "Ponadto pojawią się specjalnie zorganizowane spacery teatralne, które będą zapowiedzią nadchodzącego w kolejnym sezonie jubileuszu 80-lecia" - napisano.

Przypomniano, że Teatr Guliwer otwiera sezon 15 września. Na Scenie Liliput widzowie będą mogli obejrzeć ostatnią premierę minionego sezonu - "Kulawą kaczkę i ślepą kurę", a od 20 września na Dużej Scenie grane będą pożegnalne spektakle "Koziołka Matołka".

Więcej informacji i szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej: www.teatrguliwer.pl.

(PAP)