Premiera spektaklu dla dzieci o powstaniu "Solidarności" i życiu w PRL-u

2024-08-29 16:04:35(ost. akt: 2024-08-29 16:10:05)

Autor zdjęcia: IPN

Jak opowiedzieć dzieciom o życiu codziennym w PRL, o strajkach i protestach robotniczych, powstaniu i fenomenie "Solidarności", o roli papieża Jana Pawła II wspierającego Polaków w ich wolnościowych dążeniach? W piątek 30 sierpnia 2024 roku o godz. 11.00 w Centralnym Przystanku Historia im. Lecha Kaczyńskiego przy ulicy Marszałkowskiej odbędzie się premiera interaktywnego spektaklu "Historia Wiktorii i Franka".
Polska Ludowa i powstanie "Solidarności" oczami dziecka

Interaktywny spektakl "Historia Wiktorii i Franka", w reżyserii Agnieszki Pniewskiej, która napisała również scenariusz, skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Pomysł inscenizacji powstał przy współudziale edukatorów z Centralnego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej.

Przedstawienie ukazuje historię powstania "Solidarności", strajków sierpniowych z 1980 roku oraz wielką mobilizację narodu polskiego przeciwko komunizmowi. Zostaje ona opowiedziana z perspektywy dwójki dziesięciolatków: żyjącej w 1981 roku w Gdańsku Wiktorii oraz przeniesionego z XXI wieku Franka, który na własne oczy obserwuje wydarzenia, znane mu jedynie z opowiadań babci.

Spektakl prezentuje dzieciom fragmenty życia codziennego lat 80. XX wieku oraz humor, jakim Polacy bronili się przez szarą codziennością rządów komunistycznych.

Scenariusz i reżyseria:

Agnieszka Pniewska - scenarzystka, reżyserka, pedagog, założycielka Teatru KASETA i dyrektora Kreatywnej Akademii KASETA w Gdańsku. Od dziesięciu lat zawiązana z teatrem ulicznym, pracuje jako instruktor teatralny z dziećmi i młodzieżą. Twórczyni kilkudziesięciu spektakli dziecięcych. Obecnie gra i reżyseruje we własnym teatrze KASETA, specjalizuje się w spektaklach edukacyjnych i profilaktycznych. W całości wyprodukowała takie spektakle jak: "Niebieska Dziewczynka", "Morze jest Nasze", "Piotruś i Pies Ratownik", "Pan Bałagan", "Fonka, Cyberłowca i Czarna Dziura", "O Strachu, co sam się bał", "O Diabołaju, co chciał zepsuć Święta".

Występują:

Gabriel Dubiel - aktor teatralny i serialowy, związany m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Krakowskim Teatrem Variete i Teatrem Palladium w Warszawie. Grał między innymi w spektaklach: "Grease", "Pretty Woman", "Lalka", "Zły", "KALYANI", czy "Lucy Furr". Instruktor w Broadway Musical School.

Karolina Jakubowska - od 2022 roku aktorka Teatru KASETA w Gdańsku, wcześniej aktorka Teatru Winda w Gdańsku (2010-2013), Teatru Znak w Gdańsku (2014-2020). Dotychczasowe realizacje teatralne: "Igraszki z Diabłem" w reż. Tomasza Kobieli, "Syreny" i "Na pełnym morzu" w reż. Michała Zasłony, świąteczne spektakle dla dzieci przy współpracy z Teatrem Znak. Inne spektakle dla dzieci: "Morze jest nasze, czyli kaszubska opowieść o odzyskaniu niepodległości" i "O Strachu, co sam się bał" w reż. Agnieszki Pniewskiej oraz "Niebieska dziewczynka" w reż. Anny Ałaj. Jej głos można usłyszeć w bajkach dziecięcych (aktorka dubbingowa przy współpracy z Gdańską Szkołą Artystyczną).

Po warszawskiej premierze spektakl będzie można zobaczyć od października na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Premiera interaktywnego spektaklu dla dzieci "Historia Wiktorii i Franka" będzie miała miejsce w piątek 30 sierpnia 2024 r o godz. 11.00 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mieści się w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 107 (wejście od ulicy Świętokrzyskiej)

IPN/red.a