Powstańcze pieśni wybrzmią na Piechotkowie

2024-08-29 09:01:35(ost. akt: 2024-08-29 09:04:31)

Autor zdjęcia: bielany.um.warszawa.pl

W piątek 30 sierpnia 2024 roku na podwórku przy ulicy Skalbmierskiej na warszawskich Bielanach odbędzie się koncert "Powstańcze śpiewanie na Piechotkowie". Koncert jest organizowany co roku już od kilku lat i na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń dzielnicy.
"Powstańcze śpiewanie na Piechotkowie" organizowane jest od 2018 roku na tzw. Piechotkowie. Wydarzenie było pomysłem bielańskiej radnej Joanny Radziejewskiej. Na początku było finansowane z budżetu obywatelskiego Bielan, w ostatnich latach nie zdobywało wystarczającego poparcia. Mimo wszystko dzielnica co roku organizuje koncert.

Miejsce nie jest przypadkowe. Piechotkowo to nieformalna nazwa bielańskich osiedli, których projekty w latach 50. stworzyli Kazimierz i Maria Piechotkowie, polscy architekci, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. W tym roku koncert będzie mieć miejsce na podwórku przy ulicy Skalbmierskiej 5, przy muralu poświęconym zarówno powstańcom, jak i małżeństwu architektów. Koncert poprowadzi Andrzej Kusiewicz - lektor radiowy i telewizyjny, który od 1977 roku pracuje w Polskim Radiu.

Państwo Piechotkowie zapisali się w historii polskiej architektury XX wieku. Oboje studiowali architekturę na Politechnice Warszawskiej. Dyplomy otrzymali zaraz po zakończeniu II wojny światowej, gdy Kazimierz już pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, a Maria w Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków. Zaprojektowali wiele budynków mieszkalnych, w tym osiedla Bielany I, II, III i IV. Opracowali m.in. dokumentacje drewnianych bóżnic zachowanych w Polsce czy elastyczny system budownictwa W-70, polegający na produkcji typowych elementów budowlanych, lecz z elastycznymi możliwościami ich łączenia.

Jak podano na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Bielany, podczas koncertu wystąpią zespoły z Klubu Wojskowego 5 batalionu Strzelców Podhalańskich - Harnasie, Szarotki i Impuls. W ich skład wchodzą dzieci, młodzież i zawodowi żołnierze. Gościnnie wystąpi również zespół folklorystyczny Lazurki.

"Artyści zaprezentują szeroki repertuar piosenek i pieśni związanych z Powstaniem Warszawskim. Od wielu lat koncertują na uroczystościach patriotycznych w Polsce, w tym m.in. organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej czy Kancelarię Prezydenta RP" - podaje Urząd Dzielnicy Bielany.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

(PAP)

Fot. bielany.um.warszawa.pl