Kilkunastu cudzoziemcom odmówiono wjazdu do Polski

2024-08-26 11:23:08(ost. akt: 2024-08-26 11:27:57)

Autor zdjęcia: nadwislanski.strazgraniczna.pl/

W weekend funkcjonariusze Straży Granicznej z Lotniska Chopina odmówili wjazdu na terytorium Polski piętnastu cudzoziemcom. Wśród nich znaleźli się także dwaj obywatele Pakistanu, którzy podczas odprawy posłużyli się zarówno sfałszowanymi, jak i należącymi do innych osób dokumentami.
Rzeczniczka prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dagmara Bielec poinformowała, że przekroczenia granicy odmówiono obywatelom Gruzji, Rosji, Turcji Ukrainy, Tadżykistanu oraz Pakistanu.

Cudzoziemcy nie mieli przy sobie wymaganych dokumentów pobytowych lub cel pobytu podróżnych w naszym kraju był niezgodny z deklarowanym. Ponadto, niektórzy z nich wykorzystali dopuszczalny okres pobytu w Polsce, albo ich dane figurowały w systemie jako osób niepożądanych na obszarze państw strefy Schengen.

Wśród osób, którym odmówiono zgody na wjazd, znaleźli się również dwaj obywatele Pakistanu, którzy po przylocie z Baku okazali do kontroli dokumenty należące do innych osób.

- Pierwszy z mężczyzn legitymował się nienależącą do niego włoską kartą pobytu oraz dwoma podrobionymi na wzór oryginalny odciskami stempli austriackiej kontroli granicznej znajdującymi się w jego oryginalnym paszporcie. Drugi z Pakistańczyków przedstawił jako swój - włoski paszport oraz włoski dowód osobisty, które po weryfikacji okazały się należeć do innej osoby. Dodatkowo, w paszporcie mężczyzny - funkcjonariusze odkryli podrobiony odcisk austriackiej kontroli granicznej - przekazała Bielec.

Wobec cudzoziemców wszczęto postępowanie w sprawie usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem przy wykorzystaniu dokumentów należących do innych osób. Mężczyznom przedstawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy, do których się przyznali.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy nie spełnili warunków na przekroczenie granicy, otrzymali decyzje o odmowie wjazdu na terytorium naszego kraju. Większość z nich opuściła lotnisko, wracając do kraju, z którego podróżowali.

Od początku roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali ponad dziewięćset siedemdziesiąt zdarzeń, zakończonych wydaniem decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP.

(PAP)