Muzyka krajów afrykańskich, Korei i Włoch na 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur
2024-08-22 09:42:27(ost. akt: 2024-08-22 08:46:24)
Od 13 do 15 września w Teatrze Dramatycznym w Warszawie będzie odbywać się 20. edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Uczestnicy usłyszą muzykę artystów z różnych stron świata, m.in. wokalistki Elidy Almeidy z Wysp Zielonego Przylądka czy grupy Duk-Soo Kim and Ensemble Sinawi z Korei Południowej.
W Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie zabrzmi muzyka z całego świata - w weekend od 13 do 15 września odbywać się tam będzie 20. edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którą organizuje Stołeczna Estrada.
"Festiwal Skrzyżowanie Kultur od 20 lat prezentuje najciekawsze zjawiska artystyczne z dalekich i bliskich kultur świata. To podróż przez poznawanie nowych instrumentów, innych kanonów piękna, rytmów i barw dźwięku. Nauka wrażliwości i zrozumienia przejawów sztuki opartych na innych zasadach niż te, do których zostaliśmy przyzwyczajeni. W tym roku po raz 20-ty zabierzemy mieszkańców Warszawy karawaną kultur na nowe muzyczne lądy Azji, Afryki czy Europy. Jubileuszowa edycja już we wrześniu" - mówi Dyrektorka Festiwalu prof. dr hab. Maria Pomianowska.
W ciągu tych 3 dni odbędzie się 6 koncertów artystów z Korei Południowej, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Mali, Angoli i Włoch. Wydarzenie otworzy występ Elidy Almeidy. Kariera wokalistki zaczęła się w momencie, gdy podczas 2 roku studiów występowała w jednym z barów w Praia i wtedy odkrył ją Jose da Silva - producent płyt legendy muzyki Wysp Zielonego Przylądka, Cesarii Evory.
Jak podaje organizator w informacji prasowej, połączenie aksamitnego głosu, osobowości scenicznej i temperamentu Almeidy tworzy poczucie ogromnej radości życia, którym emanuje jej muzyka. W ciągu całej swojej kariery stworzyła 5 albumów, które przyniosły jej międzynarodowe uznanie wśród krytyków i publiczności.
"Pochodzę z bardzo daleka. Z kraju, którego jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było nawet na mapie świata. Przede wszystkim pochodzę z wnętrza wyspy Santiago, z krainy tak głęboko ukrytej, że większość jej mieszkańców nigdy jej nie opuszcza. Byłam w 50 krajach, zdobyłam wiele nagród, a moje dzieła były dystrybuowane na czterech kontynentach" - mówi artystka
Podczas drugiego występu pierwszego dnia festiwalu uczestnicy będą mogli zapoznać się z twórczością grupy Duk-Soo Kim and Ensemble Sinawi. Jak czytamy w informacji prasowej, muzycy wykorzystują brzmienia z m.in. szamańskiej muzyki rytualnej. Lider zespołu Duk-Soo jest jedną z największych postaci koreańskiej tradycyjnej sztuki wykonawczej, a także pionierem nowych osiągnięć w technice gry na Janggu, czyli dwugłowym bębnie.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie się koncertem włoskiego zespołu Suonno d'Ajere. To muzyczne trio oddaje ducha współczesnego Neapolu wraz z elementami przeszłości miasta. Wykorzystywane przez nich instrumenty muzyczne nawiązują do zespołów Posteggia z początków XIX wieku oraz muzyków ulicznych. Mimo różnych korzeni muzycznych artystów z zespołu, to właśnie piosenka neapolitańska okazała się być ich wspólnym mianownikiem. W 2019 r. wydali swój debiutancki album Suspirio.
Ostatnim artystą, który wystąpi tego dnia będzie Bonga. Wokalista i autor tekstów piosenek tworzy muzykę z tradycyjnego nurtu muzycznego Angoli - Semby. Jak opowiada muzyk, otrzymał trzy rodzaje edukacji. Pierwszy z nich uzyskał w szkole kolonialnej (ocenia go najgorzej). Druga szkoła, uliczna, ukształtowała jego zaradność. Trzeci, ulubiony rodzaj edukacji artysty to wszystko, czego nauczył się w swoim rodzinnym domu: sumienie polityczne i społeczne, skłonność do buntu i czułość. Artysta opowiada o nim na swojej najnowszej płycie "Kintal da Banda". Bonga podczas całej swojej kariery wydał 40 albumów muzycznych nagrodzonych złotem i platyną.
Finałowy dzień wydarzenia rozpocznie algierski zespół Lemma. Kolektyw został założony przez Souad Asla w 2015 r. i w jego skład wchodzą same kobiety. Ich muzyka jest trudna do jednoznaczego skategoryzowania gatunku. Jak czytamy na stronie internetowej organizatora, "ta wyłącznie kobieca trupa to mieszanka performance’u artystycznego, to musical, komedia, show taneczne, koncert chóralny, a jednocześnie egzorcyzm". Artystki śpiewają teksty zapożyczone z mistycznych dzieł czy poezji malhun, poruszającej tematy religijne inspirowane pobożnością bractw mistycznych.
Zwieńczeniem tego wieczoru i całego festiwalu będzie występ afrykańskiej diwy muzycznej - Oumou Sangare. Jej muzyka nawiązuje do tradycyjnych tańców Mali, które są śpiewane przy akompaniamencie shekere - instrumentów muzycznych wykonanych z tykwy. Jak podaje organizator, wokalistka występowała wspólnie z wieloma znanymi artystami, m.in. z Tracy Chapman, Femi Kuti czy Alicią Keys. W 2010 r. Sangare została nominowana do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album ze Światową Muzyką Współczesną. Rok później kolejna nominacja przemieniła się w wygraną. Artystka otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza Wokalna Współpraca - pop.
red./PAP
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez