Obowiązkowe tablice rejestracyjne na hulajnogach i rowerach?
2024-08-21 10:40:57(ost. akt: 2024-08-21 10:57:44)
W ostatnich latach wielu Polaków przesiadło się na hulajnogi i rowery elektryczne. Choć te nowoczesne środki transportu odmieniły sposób, w jaki się poruszamy, przyczyniły się również do nowych problemów. W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o wypadkach z udziałem tych pojazdów, co nasila dyskusje na temat większej odpowiedzialności ich użytkowników. Czy to moment na wprowadzenie tablic rejestracyjnych i obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerów i hulajnóg? W tej kwestii wypowiedziały się Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Finansów.
Kilka miesięcy temu Łotwa wprowadziła nowe przepisy dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Od 1 kwietnia na tamtejszych drogach można poruszać się jedynie pojazdami zarejestrowanymi, które posiadają specjalną naklejkę.
Decyzja ta była odpowiedzią na rosnącą liczbę wypadków drogowych oraz nieodpowiedzialne zachowania użytkowników. Czy Polska pójdzie w ślady Łotwy i wprowadzi podobne regulacje?
W Polsce również nie brakuje przypadków łamania przepisów przez osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych. Portal Dziennik.pl zauważa, że rowerzyści i użytkownicy hulajnóg cieszą się większą anonimowością niż kierowcy samochodów. Brak obowiązku rejestracji utrudnia identyfikację sprawców wypadków.
Portal przypomina, że od 2021 roku obowiązują przepisy zaostrzające odpowiedzialność rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Na przykład, podczas jazdy chodnikiem muszą oni poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych oraz ustępować im pierwszeństwa.
Dziennik.pl zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o ewentualne plany wprowadzenia obowiązkowej rejestracji rowerów i hulajnóg elektrycznych. Rafał Jaśkowski, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Infrastruktury, wyjaśnił, że obecne procedury homologacji pojazdów na poziomie krajowym i unijnym nie obejmują rowerów i hulajnóg. Dodał również, że ministerstwo nie planuje zmian w tym zakresie. Podkreślił, że ocena zachowań uczestników ruchu drogowego to kompetencje policji oraz straży miejskich i gminnych.
W kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów i użytkowników hulajnóg, głos zabrało Ministerstwo Finansów. Resort, cytowany przez dziennik.pl, stwierdził, że wprowadzenie takiego obowiązku nie wydaje się uzasadnione, biorąc pod uwagę obecne przepisy i dane dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ministerstwo argumentowało, że wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia musiałoby być uzasadnione istnieniem ważnego interesu społecznego oraz wysokim ryzykiem wyrządzenia szkody innym użytkownikom przez rowerzystów. Zwrócono również uwagę, że w 2023 roku rowerzyści spowodowali 1313 wypadków. "Statystyki wskazują, że zagrożenie stwarzane przez rowerzystów nie jest znacząco większe niż w przypadku pieszych" - podsumował resort.
źródło: biznes.interia.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez