Rusza festiwal sztuki pozytywnej Big Festivalowski - będą nowości

2024-08-17 10:00:39(ost. akt: 2024-08-17 03:06:11)

Autor zdjęcia: PAP

To, co do tej pory było, będzie, ale więcej i z nowościami - powiedział o rozpoczynającym się w piątek w Płocku festiwalu sztuki pozytywnej Big Festivalowski jego twórca, reżyser Aleksander Pietrzak. Wydarzeniem obecnej edycji będzie m.in. pierwszy międzynarodowy konkurs komedii w krótkim metrażu.
Big Festivalowski, który potrwa w Płocku do niedzieli, inspirowany jest komedią z 1998 r. „Big Lebowski”, autorstwa braci Joela i Ethana Coenów, której głównym bohaterem jest Jeffrey „The Dude” Lebowski.

Projekcja tego kultowego filmu odbędzie się w piątek wieczorem w kinie plenerowym na płockim Starym Rynku w ramach inauguracji festiwalu sztuki pozytywnej. W niedzielę, czyli na zakończenie wydarzenia, podczas finałowej gali festiwalową nagrodę specjalną za całokształt twórczości otrzyma Andrzej Grabowski.

„To, co do tej pory było, będzie, ale więcej i z nowościami” - powiedział PAP o tegorocznej odsłonie Big Festivalowski jego twórca, pochodzący z Płocka reżyser Aleksander Pietrzak. Podkreślił, że jednym z wydarzeń będzie rozstrzygnięcie pierwszego Międzynarodowego Konkursu Najlepszych Krótkometrażowych Komedii - SHORT Festivalowski.

„Odebraliśmy ponad dwieście zgłoszeń z całego świata, w tym wiele z Polski. Wybraliśmy osiemnaście filmów, a spośród nich najlepsze produkcje otrzymają nagrody: Grand Festivalowski, Small Festivalowski oraz Nagrodę Publiczności” - wyjaśnił Pietrzak. Jak zaznaczył, w jury pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Najlepszych Krótkometrażowych Komedii - SHORT Festivalowski zasiądą: Janusz Zaorski, Przemysław Chruścielewski, Agnieszka Dziedzic i Andrzej Grabowski.

Jak zapowiedział Pietrzak, w trakcie obecnej odsłony festiwalu sztuki pozytywnej nagrodę specjalną otrzyma właśnie Andrzej Grabowski. „To nagroda za dokonania tego wybitnego, wszechstronnego aktora, nie tylko w kinie, ale i w teatrze, także za role komediowe. Trzeba też pamiętać, że jest to jeden z prekursorów stand-upu w Polsce” - podkreślił. Dodał, iż tradycyjnie nagrodą będzie dywan, który jest odniesieniem do filmu „Big Lebowski”.

W trakcie dwóch poprzednich odsłon festiwalu nagrodę specjalną za całokształt twórczości, właśnie dywan, odebrali reżyser i scenarzysta Marek Koterski oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Wśród nowości w tegorocznym Big Festivalowskim programie - jak wspomniał Pietrzak - znalazły się też nowe tematyczne warsztaty i do filmowych, aktorskich czy komediopisania, dołączą np. warsztaty fotograficzne, tworzenia kraftowych memów i improwizacji dla seniorów. Codzienne seanse filmów komediowych oraz spotkania z twórcami, poprzedzać będą poranne zajęcia z jogi.

Gośćmi festiwalu będą m.in. aktor Arkadiusz Jakubik znany z ról w filmach Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka” czy „Wołyń” oraz Muniek Staszczyk, współzałożyciel i lider zespołu T.Love. Zaplanowano też galę stand-up oraz pokaz mody szlafrokowej. Otwarte będą Muzeum Memów i Klub Festivalowski, działający pod hasłem: „po co się stresować, skoro można się relaksować”. Odbędzie się również panel psychologiczny „Efektywność i radość w jednym - psychologia pozytywna i jej wpływ na jakość działania!”.

Pomysłodawcą i twórcą festiwalu sztuki pozytywnej Big Festivalowski jest reżyser Aleksander Pietrzak, który urodził się w Płocku w 1992 r. Jest on absolwentem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz twórcą filmów „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” z 2014 r., „Ja i mój tata” z 2017 r. oraz „Juliusz” z 2018 r. i „Czarna owca” z 2021 r. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w 2022 r. został tam członkiem zarządu głównego.

Tegoroczne wydarzenia trzeciej odsłony Big Festivalowski w Płocku odbywać się będą m.in. na tamtejszym Starym Rynku, a także w Kinie Nove Przedwiośnie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszej polskiej szkole i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r.


red./PAP


bm