Polacy oddali hołd polskim żołnierzom pochowanym na cmentarzach Kijowa
2024-08-15 14:43:15(ost. akt: 2024-08-15 14:45:12)
W dniu Święta Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Ukrainy oddali hołd pamięci żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, gdzie spoczywają Polacy z listy katyńskiej i legioniści, którzy w 1920 r. wyzwalali Kijów spod okupacji bolszewickiej Rosji.
— Pamiętamy dziś o oficerach polskich, którzy są tutaj pochowani, gdyż zginęli z rąk Związku Radzieckiego za wolność i niepodległość Polski. Pamiętamy jednocześnie o Ukraińcach, którzy w tej chwili walczą o to samo dla swojego kraju i o te same wartości, z tym samym wrogiem — powiedziała w Bykowni chargé d’affaires ambasady RP Agnieszka Góralska.
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni polscy dyplomaci wraz z członkami organizacji polskich Ukrainy złożyli wieńce i zapalili znicze. Byli wśród nich przedstawiciele Związku Polaków Ukrainy, kijowskiego stowarzyszenia Polaków „Zgoda” oraz stowarzyszenia „Rodzina” z Browarów pod Kijowem.
— Oddajemy tu dziś hołd ludziom, którzy przelewali krew za wolność naszą i waszą. Wspominamy także członków polskiej społeczności Ukrainy, poległych w wojnie, która toczy się dziś. Myślę, że nie ma wśród nas rodziny, która nie poniosłaby straty — powiedziała prezes Związku Polaków Ukrainy Łesia Jermak.
W podkijowskiej Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. Cmentarz w Bykowni jest, obok Piatichatek w Charkowie, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy.
W dniu Święta Wojska Polskiego kwiaty złożono także na cmentarzu w dzielnicy Darnica, gdzie pochowani są polegli w czasie II wojny światowej żołnierze I Armii Wojska Polskiego.
Na kwaterze legionistów na cmentarzu Bajkowa zapalono znicze w ramach akcji Płomień Braterstwa, upamiętniającej wspólną walkę żołnierzy polskich i ukraińskich w wojnie z bolszewikami.
Pochowani tam są żołnierze Wojska Polskiego, którzy wraz z armią Ukraińskiej Republiki Ludowej w maju 1920 r. wyzwolili Kijów spod okupacji bolszewickiej Rosji.
13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez