Rzadki gatunek - kazuar hełmiasty wykluł się w stołecznym zoo

2024-08-14 15:36:39(ost. akt: 2024-08-14 15:36:43)

Autor zdjęcia: PAP

Witamy kolejnego maluszka - uroczego, puchatego kazuara hełmiastego; to wielki sukces hodowlany - poinformował stołeczny ogród zoologiczny. Młode kazuary, oprócz warszawskiego zoo, wykluły się w tym roku tylko w 2 spośród 54 europejskich ogrodów zoologicznych, w których ten gatunek jest utrzymywany.
W ogrodach zoologicznych bardzo niewiele par kazuarów przystępuje do lęgów, dlatego narodziny młodych to zawsze duże wydarzenie.

"Kluczową kwestią jest doświadczenie opiekunów, cierpliwość i sumienna współpraca z koordynatorem gatunku. Udało się! Dzięki ogromnej pracy pracowników warszawskiego zoo możemy się dziś cieszyć już kolejnym przyjściem na świat przedstawiciela tego endemicznego i zagrożonego wyginięciem gatunku" - wyjaśniło zoo.

Kazuar to duży, czasami osiągający niemal 2 metry wysokości ptak, uznawany za jednego z najbliższych potomków dinozaurów. Pisklęciem opiekuje się samiec, który wysiaduje jaja przez ok. 50 dni. Samica w tym czasie jest oddzielona od samca i pisklęcia, ponieważ może stanowić dla nich zagrożenie. Kazuary potrafią świetnie pływać i mają doskonały słuch. Na głowie posiadają charakterystyczny hełm, który pomimo różnych teorii naukowych, wciąż pozostaje swoistą zagadką i tajemnicą kazuarów.

Kazuar jest samotnikiem oraz jednym z najbardziej niebezpiecznych i agresywnych nielotów.

Ze względu na wykazywaną dużą płochliwość, częściej w środowisku naturalnym można usłyszeć głos tego ptaka niż go zobaczyć. Terytoria kazuarów są lokalizowane się w pobliżu zbiorników wodnych. Ptaki te wykazują się wieloma zaskakującymi cechami: są doskonałymi pływakami, mają doskonały słuch, a w sytuacjach zagrożenia potrafią skakać na wysokość 1,5 m.

Rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei łapią młode kazuary i hodują je dla mięsa, które stanowi dla nich przysmak. Z ich kości wyrabiają sztylety i ostrza do strzał. Kazuary trzymane w klatkach są bardzo niebezpieczne dla człowieka.
PAP/ag