82. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie

2024-08-12 23:54:24(ost. akt: 2024-08-12 23:57:42)
Marsz Pamięci i Modlitwy w roku 2013

Marsz Pamięci i Modlitwy w roku 2013

Autor zdjęcia: PAP

Od 18 do 20 sierpnia zostanie upamiętniona 82. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie tradycyjny Marsz pamięci i modlitwy, który wyruszy w poniedziałek, 19 sierpnia o godz. 19.00 z ronda Bronisława Marchlewicza w Otwocku.
Marsz Pamięci i Modlitwy odbywa się w Otwocku od ponad 20 lat. Upamiętnia rocznicę zagłady otwockiego getta 19 sierpnia 1942 roku. Organizatorem jest Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich.

Po raz pierwszy marsz zorganizowano w 2002 roku, w 60. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Przez wiele lat spotkania rozpoczynano przy dawnej rampie kolejowej, w sąsiedztwie miejsca, w którym Niemcy zgromadzili około 8 tys. żydowskich mieszkańców miasta przed ich wywiezieniem do obozu śmierci w Treblince. Stamtąd uczestnicy przechodzili z zapalonymi lampkami do miejsca pamięci, gdzie Niemcy rozstrzeliwali Żydów, których nie wywieźli do Treblinki. Tam - przy ul. Reymonta - Żydzi i chrześcijanie wspólnie modlą się słowami psalmów, odmawiają kadisz i modlitwę Jana Pawła II za naród żydowski.

Tradycyjnie w marszu uczestniczą mieszkańcy oraz goście z kraju i zagranicy, w tym dawni żydowscy mieszkańcy Otwocka i ich potomkowie. Marszowi towarzyszą wydarzenia, które przypominają dawne miasto i jego mieszkańców.

Marsz wyruszy w poniedziałek, 19 sierpnia, o godz. 19.00 z ronda Bronisława Marchlewicza w Otwocku.

W niedzielę, 18 sierpnia, o godz. 18.00 zaplanowano premierę książki Karen Kirsten pt. "Irena's Gift" (Podarunek Ireny) przedstawiającą losy jej rodziny, która odbędzie się w otwockiej kawiarni Booffi.

Kirsten jest praprawnuczką Józefa Przygody, który w 1895 r. założył pierwszy w Otwocku "zakład leczniczy dyjetetyczno-hygieniczny dla Izraelitów" przy ul. Warszawskiej 5.

We wtorek 20 sierpnia 2024 r. godz. 18.00 zaplanowano spotkanie przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, gdzie o godz. 18.30 odbędzie się koncert Pawła Szamburskiego klarnecisty, kompozytora i animatora kultury.

Od kilku lat Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich i Towarzystwo Przyjaciół Otwocka współpracują przy organizacji wydarzeń z Komitetem Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie oraz fundacją Europejski Instytut Kultury. Los żydowskich mieszkańców linii otwockiej był wspólny. W Falenicy i Rembertowie getta zlikwidowano dzień później, 20 sierpnia 1942 roku.

Źródło: PAP

an