"Tak dla religii w szkołach". Ty też możesz podpisać petycję!

2024-08-11 14:02:42(ost. akt: 2024-08-11 14:12:12)

Autor zdjęcia: Pixabay/grafika ilustracyjna

Cztery polskie tygodniki katolickie: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy” oraz „Przewodnik Katolicki” zorganizowały wspólną inicjatywę pod hasłem: „TAK dla religii w szkole. Protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży przez Ministerstwo Edukacji Narodowej” i skierowały list do minister edukacji Barbary Nowackiej. Aby dołączyć do akcji wystarczy podpisać petycję na stronie www.lekcjereligiiwszkole.pl.
Od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach - zapowiedziała 18 lipca w TVP Info Barbara Nowacka, szefowa MEN.

Takie mam założenie i plan - dodała.

Poinformowała, że jedną lekcję religii zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Pytana o stosunek innych partii koalicyjnych do tego planu odpowiedziała, że „ja wiem, że się w PSL ten projekt, tak jak wiele innych, nie podoba i próbują go wyhamować”.

Stwierdziła, że „jeżeli dziecko ma więcej religii niż biologii, chemii, geografii razem wziętych, to coś w procesie edukacyjnym idzie nie tak”. Zdaniem Nowackiej, „nic nie stoi na przeszkodzie, by były realizowane dodatkowe godziny (religii) w ramach zajęć w salkach katechetycznych”.

„TAK dla religii w szkole”


Cztery polskie tygodniki katolickie: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy” oraz „Przewodnik Katolicki” zorganizowały wspólną inicjatywę pod hasłem: „TAK dla religii w szkole. Protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży przez Ministerstwo Edukacji Narodowej” i skierowały list do minister edukacji Barbary Nowackiej. Aby dołączyć do akcji wystarczy podpisać petycję na stronie www.lekcjereligiiwszkole.pl.

Treść pisma:

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

1. Nie zgadzam się na możliwość łączenia uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych na lekcjach religii. Takie działanie jest przejawem nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii. Narusza to prawa ucznia, łamie zasady psychologiczne, pedagogiczne i dydaktyczne.

2. Nie zgadzam się na arbitralne zmniejszanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.

3. Nie zgadzam się z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, by ocena z religii nie była wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w taki sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów. Decyzję podjęto bez porozumienia z przedstawicielami Kościoła katolickiego w Polsce oraz bez konsultacji z rodzicami.

4. Nie zgadzam się na zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej obligatoryjne umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć. To dyskryminuje osoby wierzące oraz krzywdzi uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest jedną z form realizacji konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53 ust. 3 Konstytucji RP).

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną.

Żądam wypracowania porozumienia strony rządowej z przedstawicielami Kościoła katolickiego. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

Komisja Wychowania Katolickiego KEP sprzeciwia się rozporządzeniu ministra edukacji zmieniającemu warunki i sposób organizowania nauki religii. Według niej ministerstwo edukacji nie uwzględniło opinii i postulatów Kościołów i związków wyznaniowych.


nt/lekcjereligiiwszkole.pl/PAP/ wPolityce.pl