"Urodziny Gombrowicza" w muzeum we Wsoli
2024-08-04 12:30:39(ost. akt: 2024-08-04 11:15:33)
"Urodziny Gombrowicza" organizuje w niedzielę Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (Mazowieckie). 120 lat temu pisarz urodził się w Małoszycach niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas wieczornego koncertu w podradomskiej Wsoli wystąpią m.in. Daria ze Śląska i Lech Janerka.
O godz. 16.30 muzeum po raz pierwszy zaprezentuje film o młodych latach Witolda Gombrowicza "Itek. Dzieciństwem podszyty".
Autorzy dokumentu (scenariusz i reżyseria Robert Utkowski, współpraca Anna Spólna) zajrzeli do miejsc, w których przyszły pisarz wychowywał się – Małoszyc, Bodzechowa, Potoczka – i spróbowali pokazać, w jaki sposób wywarły one wpływ na jego twórczość.
"Mamy też ciekawostkę. Robertowi Utkowskiemu udało się ustalić, gdzie stał dwór, w którym przyszły pisarz się urodził – wcale nie tam, gdzie wszyscy myślą" – powiedział PAP szef Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
Po filmie aktor Krzysztof Gosztyła przeczyta fragmenty "Testamentu. Rozmów z Dominique de Roux" Witolda Gombrowicza. Kolejne godziny "Urodzin Gombrowicza" upłyną pod znakiem plenerowych koncertów – wystąpią Daria ze Śląska i Lech Janerka. Wybór artystów nie jest przypadkowy. "Przy wyborze artystów liczą się dla nas dwie rzeczy. Po pierwsze - interesująca forma, albo muzyczna, albo tekstowa, po drugie - młodość niezależna od metryki, twórcza świeżość, której wielbicielem do końca życia był Gombrowicz" – podkreślił Tyczyński.
Witold Gombrowicz - powieściopisarz, dramaturg i eseista, autor m.in. "Ferdydurke", "Iwony, księżniczki Burgunda", "Trans-Atlantyku" oraz dramatów "Ślub" i "Operetka", urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim i zaczął pracę w sądownictwie, ale po debiucie tomem groteskowych opowiadań pt. "Pamiętnik z okresu dojrzewania" (1933) poświęcił się wyłącznie literaturze.
W młodości bywał częstym gościem we Wsoli, gdzie mieszkał wraz z rodziną brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku. W sierpniu 1939 roku Gombrowicz wybrał się w podróż do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Przebywał tam do 1963 roku. W tym samym roku na zaproszenie Fundacji Forda Gombrowicz wyjechał na roczny pobyt do Berlina. Później przeniósł się do Francji i osiadł na stałe w Vence koło Nicei. Zmarł w nocy z 24 na 25 lipca 1969 r. Miał 65 lat.
red./PAP
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez