Rewolucja śmieciowa: czy nowe przepisy zmienią oblicze recyklingu w Polsce?

2024-08-04 11:00:57(ost. akt: 2024-08-04 11:13:23)
zdj, ilustracyjne

zdj, ilustracyjne

Autor zdjęcia: PAP

Od 2025 roku Polska wejdzie w nową erę zarządzania odpadami. Zmiany nie ograniczą się tylko do wprowadzenia nowego systemu kaucyjnego na butelki i puszki. Nowe przepisy obejmą również rewolucyjne podejście do segregacji odpadów budowlanych oraz recyklingu ubrań, co diametralnie zmieni sposób, w jaki dbamy o środowisko.
Rewolucja w segregacji odpadów budowlanych

Dotychczas odpady budowlane były dzielone na kategorie podobne do odpadów komunalnych: papier, metal, szkło i plastik. Od 2025 roku w życie wejdą przepisy, które wprowadzą nowy podział na sześć frakcji:

Drewno
Metal
Szkło
Gips
Tworzywa sztuczne
Odpady mineralne, np. beton czy cegła

Za segregację tych odpadów nadal będą odpowiedzialni wykonawcy prac budowlanych. Mogą oni samodzielnie segregować śmieci lub zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Deweloperzy i osoby prywatne, które prowadzą prace budowlane, będą mogły zamówić specjalny kontener w gminie lub firmie zewnętrznej.

Nowe przepisy nie będą dotyczyć prywatnych osób, jednak nie oznacza to braku obowiązków. Zabronione będzie wyrzucanie odpadów budowlanych do zwykłych kontenerów, a składowanie ich pod domem grozi grzywną do 500 zł.

Nowy pomysł na recykling ubrań

W 2025 roku wejdą również w życie nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Gminy będą zobowiązane do przyjmowania starych ubrań, co ma na celu ograniczenie zanieczyszczania środowiska. Możliwe, że dojdzie do rozbudowy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub pojawią się dodatkowe pojemniki na osiedlach.

Statystyki pokazują, że przeciętny obywatel Unii Europejskiej co roku kupuje 26 kg nowej odzieży i wyrzuca 11 kg zużytych tekstyliów. Nowe przepisy mają na celu poprawę tych statystyk i bardziej efektywny recykling tekstyliów.

Raczkujący system kaucyjny

System kaucyjny, który również wejdzie w życie od 2025 roku, przewiduje powstanie ponad 36 tys. punktów odbioru butelek i puszek. Choć to wciąż niewiele w porównaniu do Niemiec, gdzie takich punktów jest 130 tys., to krok w dobrą stronę. W Niemczech system kaucyjny działa już od wielu lat, osiągając 90-procentowy poziom zwrotu opakowań.

W Polsce za plastikowe butelki do 3 litrów, szklane butelki do 1,5 litra oraz puszki do 1 litra zapłacimy kaucję, którą można odzyskać, oddając opakowania do specjalnych urządzeń.


źródło: interia.pl


bm