Wielkie święto warszawskich arterii

2024-07-21 13:30:55(ost. akt: 2024-07-21 11:46:05)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

W najbliższy poniedziałek dwie stołeczne arterie obchodzą swoje jubileusze. Z tej okazji Warszawski Transport Publiczny – wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej – zapraszają w niedzielę, 21 lipca, na przejażdżki zabytkowymi pojazdami Trasą W-Z i Trasą Łazienkowką.
Trasa W-Z i Trasa Łazienkowska – wybudowane kilkadziesiąt lat temu dwie wielkie inwestycje komunikacyjne w stolicy, wpisały się na tyle w krajobraz Warszawy, że ciężko sobie bez nich wyobrazić codzienne podróże po mieście. Z okazji rocznicy ich otwarcia, w niedzielę 21 lipca uruchomione zostaną dwie specjalne linie: tramwajowa W-Z i autobusowa Ł.

Przejażdżka zabytkowym taborem

W 75. rocznicę otwarcia trasy tramwajowej przez most Śląsko-Dąbrowski i tunel pod Starym Miastem na tory wyjadą zabytkowe tramwaje. Obsłużą one specjalną linię W-Z. Ta ruszy z pętli Ratuszowa-ZOO, a następnie przejedzie mostem Śląsko-Dąbrowskim, aleją „Solidarności” i Wolską do Cmentarza Wolskiego. Podczas przejażdżki będzie można podziwiać wagony, które pamiętają początki Trasy Wschód-Zachód, a na pokładzie obecni będą konduktorzy i konduktorki, którzy rozdadzą podróżnym pamiątkowe bilety.

Z kolei 50 lat po otwarciu Trasy Łazienkowskiej, ponownie przejadą nią berliety, peerki i ikarusy. Specjalna linia autobusowa Ł wyruszy z ronda Wiatraczna przez most Łazienkowski i aleję Armii Ludowej do Pomnika Lotnika.

Przejazd liniami W-Z i Ł jest bezpłatny. Obsługę konduktorską zapewnią członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.

Historia wielkich inwestycji

Budowa trasy W-Z (Wschód-Zachód) była jednym z pierwszych wielkich projektów infrastrukturalnych powojennej Warszawy. Była także propagandowym dziełem powojennej władzy komunistycznej – budowana przez tysiące osób w ramach planu trzyletniego, nawet przez Bronka Talara, bohatera serialu „Dom”.

Decyzja o jej powstaniu zapadła wraz z postanowieniem o wzniesieniu nowej przeprawy przez Wisłę w miejscu zniszczonego mostu Kierbedzia – mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Najbardziej spektakularnym elementem trasy stał się tunel przebity pod historyczną tkanką zabudowy Krakowskiego Przedmieścia, Senatorskiej i Miodowej. Obok powstał ciąg schodów ruchomych.

Trasę W-Z oficjalnie otwarto 22 lipca 1949 roku – inaugurację uświetniły świeżo dostarczone wagony typu N z chorzowskiego Konstala oraz LW z Wrocławia.

Jasna, długa, prosta Trasa Łazienkowska

Budowę Trasy Łazienkowskiej rozpoczęto już w latach 60. Z powodów ekonomicznych okrojono pierwotny projekt, a następnie prace całkowicie wstrzymano. Nowa władza na początku lat 70. uwzględniła w planie pięcioletnim wznowienie w 1971 roku prac nad ciągiem łączącym Przyczółek Grochowski z Ochotą w pełnym jej kształcie – ze wszystkimi wielopoziomowymi skrzyżowaniami.

Nowy most wraz z przekopem pomiędzy socjalistycznymi budynkami na południe od Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej był propagandowym symbolem wielkich inwestycji. O „jasnej, długiej, prostej Trasie Łazienkowskiej” śpiewano w „Misiu” S. Bareji. Trasa stała się też plenerem serialu „Czterdziestolatek” – jednym z jej budowniczych był inżynier Stefan Karwowski, główny bohater produkcji. Trasę oddano w lipcu 1974 roku po trzech latach budowy.


źródło: UM Warszawa

bm