Ile osób pracuje na umowach zlecenia i pokrewnych?

2024-07-18 13:00:27(ost. akt: 2024-07-17 22:53:22)

Autor zdjęcia: Amy Hirschi on Unsplash

W ostatnim dniu grudnia 2023 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2376,8 tys. osób - poinformował w środę GUS. Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie takich umów mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz śląskim, najmniej - opolskim i świętokrzyskim.
Jak przekazano w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, wśród 2376,8 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych, zauważalny był większy udział kobiet. Stanowiły one 51,5 proc. ogółu. Tego rodzaju umowy były wykorzystywane głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,4 proc. ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 56,7 proc., a w prywatnym 50,8 proc.

Według danych GUS najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych było w sekcji "Administrowanie i działalność wspierająca" (18,8 proc.). Sekcja ta obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy.

Sekcja "Opieka zdrowotna i pomoc społeczna" była drugą (11,8 proc.) w kolejności pod względem liczby osób wykonujących pracę na podstawie analizowanych umów. "Była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83,0 proc." - podkreślono.

Duży udział kobiet zaznaczył się również w sekcji "Działalność finansowa i ubezpieczeniowa", udział kobiet wyniósł w niej 73,6 proc. "Natomiast najwyższy udział mężczyzn wśród zleceniobiorców odnotowano w sekcjach +Budownictwo oraz Transport+ i +gospodarka magazynowa+ (odpowiednio 84,3 proc. i 81,3 proc.)" - podano.

Biorąc pod uwagę dane z 31 grudnia 2023 r. najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 302,9 tys. i 284,2 tys. osób.

Natomiast regionami o najmniejszej liczbie zleceniobiorców były opolski i świętokrzyski (odpowiednio 53,0 tys. i 55,3 tys. osób). "Udział kobiet wyniósł od 49,4 proc. w regionie pomorskim do 54,2 proc. w regionie świętokrzyskim" - przekazano.

Wśród osób pracujących na umowie zlecenie było 22,7 tys. osób zamieszkałych za granicą. Kobiety stanowiły w tej grupie 36,5 proc.

"Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w Polsce umowy zlecenia i pokrewne mogą zawierać osoby od 13 roku życia" - przypomniano w raporcie. Na koniec 2023 roku mediana wieku zleceniobiorców wyniosła 43 lata, a dla kobiet była o 2 lata wyższa niż dla mężczyzn.

Zaznaczono, że wśród zleceniobiorców w przedziale wiekowym 37 - 65 lat umowy zlecenia i pokrewne wykonywało więcej kobiet niż mężczyzn, natomiast w pozostałych rocznikach występowała przewaga mężczyzn.

"W statystyce rynku pracy osoby wykonujące umowy zlecenia i pokrewne nie są zaliczane do pracujących w gospodarce narodowej" - wskazano w raporcie.

Jednakże w ostatnim dniu grudnia 2023 r. 1021,1 tys. zleceniobiorców równolegle wykonywało pracę spełniającą kryteria dla pracujących w gospodarce narodowej. Wśród nich 54 proc. stanowiły kobiety.

"Zaprezentowane w opracowaniu dane dotyczą osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia oraz umów o pokrewnym charakterze, tj. umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania oraz umów z członkami rad nadzorczych. Przedstawione wyniki są częścią prac eksperymentalnych mających na celu określenie liczby osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych" - zaznaczono.


red./PAP


bm