Czy RE zainterweniuje w sprawie Marcina Romanowskiego?

2024-07-17 09:02:20(ost. akt: 2024-07-17 03:09:03)

Autor zdjęcia: PAP

Rada Europy planuje interwencję w sprawie zatrzymania Marcina Romanowskiego. Informację tę przekazał europoseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, zaznaczając, że Sekretarz Generalna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poinformowała go o planach wystąpienia do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni w tej sprawie.
Zatrzymanie Marcina Romanowskiego a prawo międzynarodowe

Marcin Romanowski został zatrzymany w związku z dochodzeniem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt, argumentując, że istnieje uzasadniona obawa bezprawnego utrudniania postępowania oraz groźba surowej kary.

Poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, podkreślił, że bez zgody Rady Europy zatrzymanie członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest niemożliwe. Przypomniał, że Romanowski jest chroniony przez drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do ZPRE.

Reakcje i kontrowersje

Adwokat Marcina Romanowskiego, Bartosz Lewandowski, zauważył, że śledczy nie wzięli pod uwagę immunitetu, który przysługuje jego klientowi jako członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wskazał, że zatrzymanie bez zgody tej instytucji stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego i bezprawne pozbawienie wolności.

Minister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha skomentował te argumenty, stwierdzając, że kwestia podwójnego immunitetu była analizowana i nie ma zastosowania w tej sprawie. Podkreślił, że immunitet nie chroni przed odpowiedzialnością za przeszłe czyny.

Opinie ekspertów

Prof. Władysław Czapliński z PAN, specjalista w dziedzinie prawa międzynarodowego, potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że zatrzymanie Marcina Romanowskiego było możliwe. Jego zdaniem, immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie chroni polityka w tej konkretnej sprawie dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości.

Co dalej?

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ma teraz zwrócić się do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, aby omówić legalność zatrzymania Marcina Romanowskiego. Interwencja ta może mieć znaczący wpływ na dalszy rozwój wydarzeń i naświetlić kwestie związane z immunitetami parlamentarnymi oraz ich interpretacją w kontekście prawa międzynarodowego.

Sprawa Marcina Romanowskiego jest przykładem, jak skomplikowane mogą być relacje między prawem krajowym a międzynarodowym oraz jakie wyzwania niesie za sobą egzekwowanie prawa wobec osób zajmujących ważne funkcje publiczne na arenie międzynarodowej.


źródło: rp.pl

bm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3115290 17 lip 2024 22:27

    Jak działa się z polecania i pod naciskiem osób świadomie łamiących prawo (Giertych i Tusk) oraz w całkowitym zaślepieniu to popełnia się wtedy proste i kompromitujące błędy proceduralne. Miejmy nadzieję, że teraz Rada Europy zajmie się całokształtem bezprawnych "dokonań" koalicji 13 grudnia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz