Szef NATO przeciwny pomysłowi premiera Tuska i prezydenta Zełenskiego

2024-07-15 10:35:42(ost. akt: 2024-07-15 10:44:19)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że sprzeciwia się pomysłowi zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy. Szef NATO opinię tę wyraził w wywiadzie dla utworzonej 24 lutego 2022 roku, w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stacji telewizyjnej "Edyni Nowyni" (Tylko Wiadomości).
— NATO będzie wspierać Ukrainę i ostatnio zwiększyliśmy nasze wsparcie...Ale polityka NATO pozostaje niezmieniona – nie będziemy uczestniczyć w tym konflikcie. Nie staniemy się częścią konfliktu. Dlatego wspieramy Ukrainę w niszczeniu rosyjskich samolotów, ale NATO nie będzie w to bezpośrednio zaangażowane — powiedział Stoltenberg poproszony o komentarz na temat pomysłu zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy, lecących w stronę polskiej granicy.

Stoltenberg potwierdził jednocześnie swoje stanowisko, że "Ukraina ma prawo atakować cele wojskowe na terytorium kraju-agresora, Rosji".

— Jest to jasno określone przez prawo międzynarodowe, ponieważ jest to wojna, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie. Ukraina ma prawo do samoobrony, w tym do uderzeń na terytorium agresora. Jest to dla mnie całkowicie jasne — powiedział ustępujący szef NATO.

W wywiadzie, którego fragmenty cytują portal Ukrainska Prawda i agencja Ukrinform, Stoltenberg z zadowoleniem także wyrażał się o zgodzie Stanów Zjednoczonych na użycie amerykańskich rakiet do ataków na terytorium Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą w obwodzie charkowskim.

Podkreślił przy tym, że różne kraje NATO wprowadziły różne ograniczenia w użyciu przekazanej przez siebie broni: niektóre w ogóle nie wyznaczają żadnych ograniczeń, inne oferują jedynie pewne ograniczenia.

— A teraz część sojuszników rozluźnia swoje ograniczenia, w szczególności ze względu na działania wojenne, które Federacja Rosyjska próbuje lub już prowadzi na terytorium obwodu charkowskiego — powiedział Stoltenberg.

8 lipca, po podpisaniu przez Polskę i Ukrainę umowy o bezpieczeństwie, premier Donald Tusk poinformował, że w porozumieniu zapisana jest potrzeba rozmów o kwestii strącania nad terytorium Ukrainy rakiet zmierzających w stronę Polski. Jak podkreślił, ta sprawa wymaga solidarności w ramach NATO.

Szef polskiego rządu przypomniał, że od dłuższego czasu trwają rozmowy o kwestii reagowania NATO na rosyjskie ataki rakietowe, czyli zestrzelania pocisków zmierzających w stronę Polski, gdy są jeszcze nad terytorium ukraińskim.

(PAP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rak #3115281 17 lip 2024 07:09

    @as. - Masz rację, nie powinien. Bo to jest zarezerwowane tylko dla pisowców +duda. Ile takich pomysłów rzucali po których w NATO była konsternacja? Dla ścisłości: to nie był pomysł Tuska tylko pobożne życzenie Zełeńskiego

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3115252 15 lip 2024 12:34

    Czy profesjonalny polityk (premier) może zgłaszać taki pomysł bez uzgodnienia go z NATO?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz