Kilkuset absolwentów WAT zostało oficerami

2024-07-06 11:48:41(ost. akt: 2024-07-06 12:52:15)

Autor zdjęcia: screen YouTube WAT

609 absolwentów i absolwentek Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Jednym z dokonujących w sobotę aktu promocji był szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.
Rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak podkreślał znaczenie Polski jako państwa granicznego NATO i UE; zwrócił też uwagę, że absolwenci rozpoczynają oficerską karierę w czasie, gdy trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, a Polska jest celem działań hybrydowych.

Także wiceminister obrony Stanisław Wziątek mówił o szczególnym czasie, "kiedy jest wokół nas tak dużo zagrożeń". Dodał, że modernizacja techniczna jest jednym z filarów obronności, ale - jak zastrzegł - "zawsze najważniejszy jest człowiek". "Tylko jeśli będziecie mogli liczyć na siebie nawzajem, możecie być pewni, że nie zawiedziecie" – przekonywał.

Listy od polskich władz

W odczytanym przez Wziątka liście wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że studia na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce oznaczają "lata ciężkiej pracy, mobilizacji i determinacji, zapewne też wyrzeczeń", a absolwenci WAT zasilą wojsko, gospodarkę, naukę i edukację.

Zastępca szefa BBN gen. broni Dariusz Łukowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent - który mianuje żołnierzy na pierwszy stopień oficerski – przekazał absolwentom wyrazy uznania za wybór tej uczelni "w czasie, gdy nowoczesne techniki i technologie stanowią jeden z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie państwa".

List do uczestników uroczystości wystosował także marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Zachodni świat widzi w Polsce solidnego partnera oraz odpowiedzialnego sojusznika, docenia zaangażowanie Polaków w rozwój nowych technologii, które mają fundamentalne znaczenie dla obronności" - podkreślił.

WAT kształci nie tylko wojskowych

WAT jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez MON. Jako otwarty uniwersytet techniczny kształci podchorążych i studentów na ośmiu wydziałach: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii oraz w Instytucie Optoelektroniki. Przy uczelni funkcjonuje Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne powołane i nadzorowane przez resort obrony.

(PAP)