Konstytucjonalistka oburzona, oskarża o tortury!

2024-07-02 12:30:54(ost. akt: 2024-07-02 11:53:20)

Autor zdjęcia: zrzut ekranu/ youtube

Ks. Michał Olszewski, duchowny podejrzany o udział w aferze związanej z Funduszem Sprawiedliwości, pozostaje w areszcie już od kilku miesięcy. Jego sytuacja budzi coraz większe oburzenie, szczególnie po ujawnieniu listu, w którym opisuje warunki swojego zatrzymania. Do jego obrony dołączyła konstytucjonalistka, prof. Anna Łabno, która oskarża władze o łamanie konstytucyjnych praw i stosowanie tortur.
Wstrząsające relacje z aresztu

Ks. Michał Olszewski napisał list, który wstrząsnął opinią publiczną. Opisał w nim warunki swojego zatrzymania, które określił jako nieludzkie i poniżające. „Zawieziono mnie na 'dołek'. Od 6 rano, przez cały dzień byłem skuty. Ani na chwilę nie zdjęto mi kajdanek. Usłyszałem, że o tej porze nie ma ani kolacji, ani wody. Ubłagałem pół butelki wody z kranu, przyniesionej w butelce, która stała w celi. Rano, kiedy prosiłem, by zaprowadzono mnie do WC, usłyszałem: 'Lej do niej'” - relacjonuje kapłan.

Duchowny opisuje także, jak po powrocie do celi musiał sprzątać po poprzednim lokatorze. „Po krótkiej chwili nagle zapaliło się światło. Okazało się, że jestem pod 'specjalnym nadzorem'. Stąd kamera, kajdanki, nawet przy przejściu na spacerniak, odizolowanie od innych […], budzenie światłem przez całą noc, co godzinę! Tak było przez pierwsze dwa tygodnie” - dodaje.

Prof. Anna Łabno dla portalu niezależna.pl: "To łamanie praw człowieka"

Konstytucjonalistka prof. Anna Łabno skomentowała sytuację ks. Olszewskiego w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. Jej zdaniem, warunki zatrzymania duchownego łamią zarówno polską konstytucję, jak i międzynarodowe normy prawne. „Nie tylko w XXI wieku takie traktowanie podejrzanych nie powinno mieć miejsca. Po pierwsze, to kwestia humanitarnego podejścia do każdego człowieka, również wobec takiego, któremu zostały przedstawione zarzuty, niezależnie od etapu prowadzonego postępowania, co jednoznacznie wynika z art. 41 ust. 4 Konstytucji. Po drugie, to także kwestia art. 40 konstytucji, zakazującego tortur, okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania człowieka” - mówi prof. Łabno.

Reakcje na doniesienia o torturach

Reakcje na doniesienia o traktowaniu ks. Olszewskiego są zdecydowane. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zapowiedział, że zajmie się sprawą. Prof. Łabno dodaje, że takie działania naruszają godność człowieka, do której ochrony zobowiązane są władze RP na podstawie art. 30 Konstytucji. „Nie tylko nasze rozwiązania prawne regulują tę kwestię, ale również zakazy te formułuje EKPCz i MPPOiP oraz Karta praw podstawowych UE” - podkreśla.

Co dalej?

Przypadek ks. Michała Olszewskiego budzi coraz większe kontrowersje. Zarzuty dotyczące znęcania się psychicznego i fizycznego w areszcie stawiają polski system prawny w trudnej sytuacji. Czy władze podejmą odpowiednie kroki, by zapewnić humanitarne traktowanie wszystkich zatrzymanych? Sprawa ks. Olszewskiego może stać się precedensem w walce o przestrzeganie praw człowieka w Polsce.


źródło: niezależna.pl


bm