Warszawa podczas upałów

2024-06-28 13:00:29(ost. akt: 2024-06-28 12:30:58)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Mieszkańcy coraz częściej odczuwają na własnej skórze skutki zmian klimatycznych. W tym tygodniu w całej Polsce temperatury mogą przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Stolica chce w tym czasie ulżyć warszawiakom. W wybranych lokalizacjach pojawiły się wodne zraszacze uruchamiane na przycisk.
Woda dla ochłody

Stołeczni wodociągowcy po raz kolejny zamontowali w mieście zraszacze, które przyniosą mieszkańcom ochłodę w najbliższych upalnych dniach oraz nawilżą powietrze. Urządzenia działają na przycisk, co pozwala oszczędzać wodę. Kilka takich zraszaczy pojawiło się w popularnych lokalizacjach w centrum, m.in. na placu Trzech Krzyży (w okolicy pomnika Wincentego Witosa), przy ul. Nowy Świat (niedaleko ul. Smolnej), na skwerze Hoovera oraz na Płycie Desantu (Bulwar Flotylli Wiślanej).

Ze zraszaczy będzie można skorzystać również w dzielnicach, które zgłoszą swoje zapotrzebowanie do warszawskich wodociągowców. O dokładnych lokalizacjach urządzeń zdecydują same Urzędy Dzielnic. Obecnie zraszacz jest dostępny na terenie Rembertowa (al. gen. Antoniego Chruściela „Montera”). Wkrótce nastąpi montaż na terenie Bemowa (park Górczewska), Wesołej (okolice placu zabaw na ul. Warszawskiej) i Wilanowa (na skwerze przed Urzędem Dzielnicy).

Mieszkańcy mogą schłodzić się również w letnich miejskich basenach, np. na terenie Ośrodka Inflancka czy Parku Wodnego Moczydło. Oba miejsca zostały udostępnione pod koniec maja. Podobnych atrakcji warto poszukać też w swoich dzielnicach. Od 2022 r. w parku Henrykowskim na Białołęce działa wodny plac zabaw, a od niemal miesiąca plac na Marysinie Wawerskim.

Dbaj o siebie i innych

Miasto przypomina, by w czasie upałów chronić się przed słońcem. W najbliższych dniach zwłaszcza dzieci i seniorzy nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Należy również chronić zwierzęta – nie wolno zostawiać ich na otwartym i nasłonecznionym terenie ani w zamkniętych samochodach.

Podczas tak wysokich temperatur trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą. Mieszkańcy mogą ponownie uzupełnić puste naczynie wodą z poidełek montowanych przez stołeczny Zarząd Zieleni. W tym roku w miejskiej przestrzeni pojawi się ich 25. Obecnie do dyspozycji warszawiaków są już 22 takie poidełka: 13 w Śródmieściu (w parku Agrykola, przy ul. Kościelnej i Dąbrowskiego, a dodatkowo 6 sztuk na Bulwarze Pattona i 4 na Bulwarze Karskiego), 4 na Mokotowie (przy ul. Jazgarzewskiej i Promenady oraz przy skrzyżowaniu ulic Rejtana ze Starościńską i Ursynowskiej z Puławską) oraz 5 na Żoliborzu (w parku Kaskada, na skwerze Newerlego, przy ul. Bieniewickiej i Promyka oraz przy skrzyżowaniu ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie). Mogą z nich korzystać również czworonogi.

Działania długofalowe

Zmiany klimatu sprawiają, że fale upałów mogą zdarzać się coraz częściej. Dlatego Warszawa inwestuje nie tylko w rozwiązania doraźne. W mieście pojawia się coraz więcej zieleni, która wpływa na obniżenie temperatury i zmniejsza ryzyko tzw. miejskiej wyspy ciepła. Betonowe powierzchnie coraz częściej zastępowane są roślinnością – przede wszystkim dającymi cień drzewami, ale też krzewami czy bylinami.

Zieleń pojawia się również w mniej oczywistych miejscach. Coraz częściej na warszawskich torach tramwajowych można dostrzec rozchodnik. To roślina, która poza chłodzeniem filtruje również powietrze i magazynuje wodę. Obecnie w stolicy są już 34 km takich zielonych torów.

Rozchodnik sadzony jest też na wiatach przystankowych. W słoneczne dni taki dywan obniża temperaturę pod wiatą średnio o 3-5 stopni Celsjusza. W Warszawie jest już niemal 150 zielonych wiat, a w tym roku przybędzie ich jeszcze 90.


źródło: UM Warszawa

bm