Religia i katolickie wartości w polskiej szkole: konflikt z Ministerstwem Edukacji

2024-06-24 10:53:44(ost. akt: 2024-06-24 11:19:15)
Walka z wrogami polskiej religii i kultury chrześcijańskiej trwa cały czas... Na zdjęciu Kard. Stefan Wyszyński - obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła.

Walka z wrogami polskiej religii i kultury chrześcijańskiej trwa cały czas... Na zdjęciu Kard. Stefan Wyszyński - obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła.

Autor zdjęcia: PAP

W ostatnich miesiącach w Polsce narasta dyskusja dotycząca miejsca religii w systemie edukacji. Spór ten, stał się polem intensywnych debat publicznych i politycznych. Decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej, kierowanego przez minister Barbarę Nowacką z ramienia Lewicy, wywołały szeroką falę sprzeciwu w polskim społeczeństwie.

Decyzje Ministerstwa i reakcje Kościoła


Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło szereg zmian w organizacji lekcji religii w szkołach. Wśród nich jest zmniejszenie ilości lekcji religii, możliwość łączenia grup na lekcjach religii oraz niewliczanie ocen z religii i etyki do średniej końcowej. Te zmiany spotkały się z ostrym sprzeciwem Episkopatu Polski.

Biskupi Konferencji Episkopatu Polski wyrazili swoje niezadowolenie w liście odczytywanym w kościołach, w którym apelowali o uwzględnienie woli rodziców, którzy w przeważającej większości posyłają swoje dzieci na lekcje religii. Zwrócili uwagę, że lekcje religii są standardem edukacyjnym w 23 krajach Europy, a ich obecność w polskich szkołach jest wynikiem demokratycznych przemian po 1990 roku.

Znaczenie religii w edukacji


Nauczanie religii katolickiej w szkołach publicznych wspiera wychowawczą rolę szkoły, co podkreślają hierarchowie Kościoła. Lekcje religii nie tylko przekazują wiedzę religijną, ale również kształtują postawy moralne i etyczne młodych ludzi. Uczą budowania relacji, wrażliwości, szacunku, braterstwa oraz dialogu między różnymi kulturami i wyznaniami. W kontekście kryzysów psychicznych, z którymi borykają się uczniowie, religia może być pomocnym narzędziem w przeciwdziałaniu przemocy, agresji oraz uzależnieniom.

Religia w szkołach ma także istotne znaczenie kulturowe. Znajomość chrześcijaństwa jest kluczowa do zrozumienia europejskiej i polskiej kultury, które są mocno zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej. Przez ponad 1050 lat chrześcijaństwo kształtowało historię Polski, pozwalając narodowi przetrwać najtrudniejsze chwile. Nauczanie o wierze, bohaterach narodowych i wielkich dziełach zbudowanych na jej fundamentach jest ważne dla zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Apel Episkopatu i społeczny sprzeciw wobec działań Ministerstwa


Episkopat Polski stanowczo sprzeciwia się zmianom forsowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi apelują o zachowanie obowiązujących przepisów prawa i konieczność konsultacji z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi przy podejmowaniu decyzji dotyczących lekcji religii. Wzywają katolickich rodziców do aktywnego wyrażania swojego stanowiska oraz proszą media katolickie i wspólnoty religijne o podejmowanie działań promujących wartość lekcji religii.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku"


Religia w polskich szkołach jest nie tylko kwestią edukacyjną, ale także ważnym elementem wychowania młodego pokolenia w duchu wartości moralnych, etycznych i kulturowych. Sprzeciw wobec decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej jest wyrazem troski o zachowanie tych wartości i prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wojna o religię w szkole jest więc częścią szerszej walki o zachowanie polskiej tożsamości i tradycji w systemie edukacyjnym.


źródło: niezalezna.pl

bm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3115040 24 cze 2024 14:35

    Kto walczył z kościołem zawsze zwalczał też Polskę i dążył do odebrania jej wolności. Tym razem nie jest inaczej...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz