44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy już 5 sierpnia

2024-06-24 07:30:59(ost. akt: 2024-06-24 01:16:13)

Autor zdjęcia: Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę

Pod hasłem "Idę do Ojca" 5 sierpnia wyruszy 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Od 1 lipca będzie można zapisać się na pielgrzymkę w systemie on-line - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.
Pielgrzymi szlak potrwa 10 dni - rozpocznie się Mszą św. o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie i zakończy się 14 sierpnia rano ok. godz. 8.00 na Jasnej Górze.

Zapisy na pielgrzymkę ruszą 1 lipca. Formularz będzie dostępny online na stronie internetowej: http://www.wapm.waw.pl/zapisy/.

W tym roku hasłem 44. WAPM są słowa "Idę do Ojca" zaczerpnięte z 14. rozdziału Ewangelii według św. Jana, z fragmentu, w którym Jezus przed swoją męką mówi uczniom, że „w domu Ojca jest mieszkań wiele”
. "W tym roku chcemy zwrócić uwagę na naszą relację z Bogiem Ojcem, który jest źródłem wszelkiego życia" - powiedział PAP ks. Mateusz Gawarski.

Przyznał, że "sposób postrzegania Stwórcy jest często pochodną doświadczeń wyniesionych z relacji z ziemskim ojcem, które niekiedy są trudne i bolesne", co – jak ocenił - "niestety, rzutuje na dalsze życie". „Widać to zwłaszcza w budowaniu relacji z innymi, postrzeganiu własnej osoby, zaangażowaniu w życie zawodowe czy społeczne” – powiedział duchowny.

Jak zaznaczył, „w tym roku w czasie pielgrzymki będziemy chcieli doświadczyć łaski miłości Boga, który jako Ojciec Niebieski, szuka każdego z nas i pragnie swoją obecnością wypełnić wszelkie nasze braki i uzdrowić wszystkie rany, które nosimy".

Ks. Gawarski przypomniał, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego – jedyną drogą do Ojca jest Jezus Chrystus. „Na Niego wskazuje Maryja w Jasnogórskim wizerunku, dlatego każdego dnia w czasie pielgrzymki będziemy wsłuchiwać się w Słowo Boże, aby poznając Jezusa coraz bardziej poznawać także Boga Ojca” – powiedział duchowny.

Rozważania na każdy dzień pielgrzymowania WAPM przygotuje w tym roku ks. Franciszek Urmański - były duszpasterz kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, który obecnie studiuje teologię dogmatyczną w Rzymie. Konferencje w formie książeczki będzie można zakupić jako cegiełkę na organizację WAPM.

Pątnicy podzieleni będą na 15 grup, z których każda związana jest z określoną parafią, duszpasterstwem lub duchowością oraz grupa wojskowa.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów maryjnych i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach.

Szlak WAPM przechodzi przez 52 parafie, pięć diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in.: przez sanktuarium Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. W ubiegłym roku w WAPM wzięło udział 2 tys. 800 pątników, w tym 400 funkcjonariuszy wojska oraz grupa rowerowa ze stolicy.

Przed wybuchem pandemii na Jasną Górę przybywało, co roku od 4 do 5 mln pielgrzymów, w tym ok. 200 tys. pielgrzymów pieszych. W latach 80. i 90., kiedy pielgrzymki, zwłaszcza piesze, biły rekordy popularności, co roku do Częstochowy przybywało ok. 300 tys. pieszych pielgrzymów.


red./PAP


bm