Uwaga na fałszywą reklamę z kard. Nyczem! (WIDEO)

2024-06-21 17:03:34(ost. akt: 2024-06-21 17:41:32)

Autor zdjęcia: screen Facebook/Achidiecezja Warszawska

Na początku czerwca w internecie pojawiły się fałszywe filmiki reklamowe, stworzone z udziałem sztucznej inteligencji, w których rzekomo wystąpić mieli między innymi kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. Już wówczas archidiecezja warszawska ostrzegła wszystkich przed tą próbą oszustwa, przygotowaną głównie z myślą o starszych odbiorcach. Jednak te fejkowe produkcje nadal krążą po sieci i wywołują zamieszanie, więc powstało krótkie dementi w formie wideo, które trafiło do mediów społecznościowych.
Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, opowiedział portalowi wawa.info o pierwszej reakcji na fałszywe materiały, w których użyty został między innymi wizerunek metropolity warszawskiego.

- Filmik z fałszywą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza pojawił się około dwa tygodnie temu i my natychmiast zareagowaliśmy, próbując zgłosić tę sprawę. Dotyczy to zresztą nie tylko kardynała Nycza, ale i kardynała Stanisława Dziwisza oraz zdaje mi się, że także i arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz biskupa Jacka Grzybowskiego. W ich przypadkach były próby zrobienia w taki sam sposób filmików. Po pojawieniu się tych reklam, już dwa tygodnie temu opublikowaliśmy na stronie internetowej archidiecezji materiał ostrzegający przed tym oszustwem - wyjaśnił rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Przedstawiciel kurii archidiecezjalnej wyjaśnił nam także dlaczego postało dementi w formie wideo.

- Obecnie postanowiliśmy zrobić to w formie filmiku, bo forma wideo lepiej się sprawdza w popularnych obecnie serwisach społecznościowych i ma szasnę na większe zasięgi. A poza tym są non stop jakieś informacje, które spływają do mnie czy do innych osób w kurii spływają, bo ktoś dopiero w ostatnich dniach dopiero zobaczył ten fałszywy filmik i pyta, co to jest. Ale jest też inna niepokojąca rzecz. Bo ta reklama, ten deepfake, jest skierowana do osób starszych. A wiem, że są rozmowy i księży i różnych innych moich znajomych, którzy słyszą takie zdania, że: "Jeśli kardynał tego używa, to też bym to kupiła, bo też mam osteoporozę". I dlatego podejmujemy takie działania, żeby przestrzec i to nie tylko w sprawie użycia wizerunku kardynała. Osoby starsze muszą po prostu wiedzieć, żeby się na takie fałszywe reklamy nie dały nabrać. Bo takie filmiki będą dotyczyły wszelkich sposobów oszukiwania z udziałem wizerunków różnych postaci życia publicznego, by wykorzystać naiwność ludzi - podkreślił ks. Przemysław Śliwiński.

Zachęcamy do obejrzenia poniżej materiału wideo przygotowanego przez archidiecezją warszawską.


Piotr Wojtowicz