PFRON refunduje prąd dla terapii tlenowej i respiratorowej

2024-06-20 14:30:52(ost. akt: 2024-06-20 13:28:22)

Autor zdjęcia: engin akyurt on Unsplash

Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z koncentratora tlenu lub respiratora będzie mogła otrzymać refundację z PFRON-u za zużyty prąd, która wyniesie 100 zł miesięcznie - poinformowało w czwartek Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń uczestniczył w środę w posiedzeniu nowo powołanej Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

"Pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie miało szczególny charakter. Najważniejszym punktem spotkania był autorski program pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia kierowany do osób w terapii tlenem lub respiratorem" - przekazało w czwartek biuro pełnomocnika.

W komunikacie zaznaczono, że planowane od 1 lipca br. podwyżki cen prądu będą szczególnie dotkliwe dla osób korzystających ze specjalistycznych urządzeń ratujących życie.

"Respiratory, a w szczególności koncentratory tlenu, zużywają dużo prądu, przez co osoby będące na domowej wentylacji ograniczają leczenie, aby zmniejszyć rachunki. To odbija się na ich zdrowiu i często w konsekwencji prowadzi do większych kosztów hospitalizacji itd." - wskazano.

Jak podało biuro pełnomocnika, odpowiedzią na ten problem jest dedykowany ok. 20 tys. osób program finansowany ze środków PFRON.

"Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z koncentratora tlenu lub respiratora (kod NFZ świadczenia) będzie mogła otrzymać refundację pieniężną za zużyty prąd. Refundacja wyniesie 100 zł miesięcznie. Wnioskować będzie można raz na kwartał. Dla przykładu - w październiku będzie można zgłosić się drogą elektroniczną przez system SOW o dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień. W sumie 300zł. Procedura jest bardzo uproszczona i opierać się będzie na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej" - wyjaśniono.

W budżecie PFRON, na realizację tego zadania zostało przeznaczone 16 mln złotych do końca tego roku.

Do zadań rady nadzorczej funduszu należy m.in. zatwierdzanie planów działalności i projektu planu finansowego Funduszu, opiniowanie kryteriów wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków PFRON, dokonywanie kontroli i oceny działalności Zarządu i zatwierdzanie rocznych sprawozdań Funduszu.


red./PAP


bm