Wojewoda mazowiecki wystosował list do organizatorów wypoczynku ws. fentanylu

2024-06-18 18:23:28(ost. akt: 2024-06-18 18:28:28)
Wojewoda mazowiecki wystosował list do organizatorów wypoczynku ws. fentanylu Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, pytany o fentanyl na Mazowszu, powiedział, że wystosował w tej sprawie list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na ten problem.
W Polsce do tej pory po fentanylu zmarły cztery osoby – w lutym trzy w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu. Jak podało Radio ZET, od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć fentanylem w Polsce.

Wojewoda mazowiecki pytany był o tą sprawę na wtorkowej konferencji. Powiedział, że z jego informacji wynika, że "problem ma charakter lokalny".

"Co nie znaczy, że powinniśmy go bagatelizować" – dodał Frankowski.

Przypomniał, że fentanyl jest też lekiem i należy odgraniczyć kwestie zażywania leku przez osoby, które mają takie zalecenie, od wykorzystywania tego leku w charakterze narkotyku.

"Trzeba zachować daleko idącą ostrożność w tym zakresie" – dodał.

Zaznaczył, że w Żurominie zostały podjęte działania prewencyjne polegające na zwróceniu uwagi rodzicom i opiekunom na podopiecznych i uczulenie ich na to zjawisko.

"Wystosowaliśmy list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego, żeby zwrócili szczególną uwagę w tym zakresie. Po ustaleniach przekazanych po zakończeniu dochodzenia działania te będziemy rozszerzać pod kątem nie tylko wakacji, ale też nowego roku szkolnego" – podkreślił wojewoda.

I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Radomiu insp. Piotr Janik powiedział, że policja analizuje każdą sprawę, w której dostaje choćby jak najmniejszy sygnał, że może mieć to związek z fentanylem. Odniósł się też do informacji medialnych o spowodowanych rzekomo przez przedawkowanie fentanylu 30 zgonach w Żurominie.

"Analizujemy sprawy z 11 lat. Postępowania się toczą i nie mogę nic więcej na ten temat powiedzieć" – dodał policjant.

Pod koniec lipca policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat podejrzanych o udział w handlu fentanylem, który jest syntetycznym opioidem.

W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje przepisywanie leków psychotropowych i narkotycznych, w tym opioidów jak np. fentanyl. Codziennie sporządzany będzie raport z tego monitoringu. W przypadku niepokojących wniosków raport będzie kierowany do Komendy Głównej Policji. Minister zaznaczyła, że monitoring jest prowadzony na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, a dane pacjenta nie są nigdzie przekazywane.

Źródło: PAP

an/