Masowe zatrucie pokarmowe w przedszkolu na Bielanach

2024-06-18 10:48:39(ost. akt: 2024-06-18 12:41:49)

Autor zdjęcia: PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do poważnego incydentu – masowego zatrucia pokarmowego, które dotknęło aż 89 dzieci. 13 z nich wymagało hospitalizacji. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Szczegóły incydentu

Jak potwierdził portalowi wawa.info Artur Walkiewicz, zastępca Państwowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, do sanepidu wpłynęło zgłoszenie dotyczące zatrucia dzieci w jednej z warszawskich placówek przedszkolnych. „prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w zakresie podejrzenia zatrucia pokarmowego wśród dzieci uczęszczających do jednego z przedszkoli zlokalizowanych na terenie m.st. Warszawy. Po uzyskaniu zgłoszenia podjęto natychmiastowe działania zmierzające do przerwania dróg szerzenia się zakażenia. Przeprowadzono czynności kontrole w placówce oraz pobrano do badań laboratoryjnych próbki żywności posiłków podanych dzieciom. Trwa dalsze postepowanie mające na celu zidentyfikowanie źródła zakażenia.” – poinformował Walkiewicz.

Stan dzieci i reakcja przedszkola

Według Bartłomieja Frymusa z wydziału promocji i kultury w Urzędzie Dzielnicy Bielany, problem dotyczy na razie jedynie jednego przedszkola. Pierwsze symptomy zatrucia pojawiły się u dzieci w piątek 14 czerwca przed południem. Wychowawcy natychmiast informowali rodziców o zaistniałej sytuacji, prosząc ich o jak najszybszy odbiór dzieci.

"Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego u dzieci pojawiły się w piątek, 14 czerwca w godzinach przedpołudniowych. Wychowawcy na bieżąco informowali rodziców o zaistniałej sytuacji, jednocześnie prosząc o niezwłoczny odbiór dzieci. W weekend rodzice informowali dyrekcję przedszkola o kolejnych zachorowanych. W poniedziałek rano mieliśmy zgłoszonych 89 zachorowań. 13 dzieci jest hospitalizowanych, ich stan jest dobry" – poinformował Frymus.

Dyrekcja przedszkola pozostaje w stałym kontakcie z inspekcją sanitarną. W najbliższych dniach oczekiwane są wyniki laboratoryjnych badań próbek żywności, którą spożywały dzieci.

Zatrucie pokarmowe u dzieci: przyczyny i zapobieganie

Zatrucie pokarmowe u dzieci jest najczęściej wynikiem bakteryjnego lub wirusowego zapalenia jelit, które pojawia się po spożyciu żywności zawierającej szkodliwe drobnoustroje. Najczęstszymi źródłami zakażenia są produkty skażone lub nieświeże, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso i nabiał, ale również owoce i warzywa mogą być nosicielami patogenów.

Zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z nosicielem bakterii, zanieczyszczone przedmioty, brudne dłonie, a także bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem, czy picie zanieczyszczonej wody. Najczęstszymi bakteriami wywołującymi zatrucia pokarmowe są salmonella, E. coli, listeria, gronkowiec złocisty i shigella. Wirusy również mogą powodować zatrucia, produkując toksyny w układzie pokarmowym.

Higiena odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zatruciom pokarmowym u dzieci. Ważne jest, aby produkty spożywcze były świeże, odpowiednio przechowywane i przygotowane, a także aby przestrzegać zasad higieny osobistej, szczególnie mycia rąk.


źródło: edziecko.pl

bm