W Otwocku powstanie miejsce szkoleniowe dla lekarzy w trakcie kształcenia podyplomowego

2024-06-18 09:30:30(ost. akt: 2024-06-18 02:13:28)

Autor zdjęcia: PAP

Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i jedyne w Polsce centrum, w którym szkolić się będą lekarze w trakcie kształcenia podyplomowego - poinformowało w poniedziałek Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
W Centrum lekarze mają się uczyć się technik operacyjnych tradycyjnych, robotycznych i mikrochirurgicznych na kadawerach, czyli specjalnie w tym celu przygotowanych preparatach z ludzkich zwłok.

"To będzie pierwsze tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy chirurgów w Polsce" – podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Grucy CMKP prof. Jarosław Czubak.

Cała przestrzeń budynku, czyli 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, będzie przeznaczone do szkolenia lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji. Jak czytamy, zajęcia będą prowadzone w 8 salach warsztatowych oraz 12-stanowiskowej sali operacyjnej, w której rezydenci będą uczyć się różnych technik zabiegowych. To najlepsza metoda nauki w różnych dziedzinach chirurgii.

Do dyspozycji szkolących się lekarzy będą m.in.: tomograf komputerowy, mobilne aparaty rtg, urządzenia do robotyki, ale także 9 mikroskopów operacyjnych w pracowni ćwiczeń mikrochirurgicznych.

Dyrektor CMKP prof. Ryszard Gellert ocenił, że dzięki tej inwestycji w 2025 roku będziemy mogli lekarzom w trakcie specjalizacji zaproponować najnowsze techniki nauczania chirurgii.

"Najbliższe, podobnej wielkości centrum szkoleniowe znajduje się w Amsterdamie, jestem dumny, że dzięki tej inwestycji dołączymy do ścisłej elity w Europie i na świecie w kształceniu podyplomowym lekarzy" - wyjaśnił.

Dyrektor CMKP dodał, że dotychczasowy system stałego rozbudowywania programów specjalizacji wyczerpał swoje możliwości i konieczne staje się szersze wykorzystanie nauczania umiejętności lekarskich i umiejętności zawodowych, a także kształcenie zespołów interdyscyplinarnych.


red./PAP

bm