Rakiety Huti trafiły w statek z polską załogą

2024-06-14 08:42:06(ost. akt: 2024-06-14 08:55:51)
Do podobnego zdarzenia jak dzisiejsze doszło w marcu

Do podobnego zdarzenia jak dzisiejsze doszło w marcu

Autor zdjęcia: Wikipedia

Ukraiński statek handlowy na którym znajdowała się polska załoga został zaatakowany i trafiony rakietami przez rebeliantów Huti w Zatoce Adeńskiej. Z informacji jakie podają światowe agencje wynika, że jeden z marynarzy jest bardzo ciężko ranny.
Według komunikatu Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) członkowie załogi gaszą pożar na pokładzie MV Verbena – statku pływającego pod banderą Palau, należącego do Ukrainy i obsługiwanego przez Polaków.

Jednostka została trafiona dwoma rakietami manewrującymi wystrzelonymi przez Huti z Jemenu.

Wcześniej rebelianci poinformowali, że w ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzili ataki na trzy statki, w tym na MV Verbena, "w odwecie za zbrodnie popełnione przeciwko naszemu narodowi w Strefie Gazy oraz w odpowiedzi na amerykańsko-brytyjską agresję przeciwko naszemu krajowi".

Przypomnijmy, do uderzenia w ukraiński statek z polską załogą, doszło dzień po tym, jak wspierana przez Iran grupa zaatakowała należący do Grecji statek na Morzu Czerwonym, powodując poważne uszkodzenia – czytamy na stronach BBC.

Dlaczego Huti atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej? Od listopada Huti przeprowadzają ataki na statki, które według nich są powiązane z Izraelem. Twierdzą, że ich działania stanowią wsparcie dla Palestyńczyków w Strefie Gazy.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły serię ataków na cele Huti w Jemenie, co skłoniło rebeliantów do odwetu na statkach, które ich zdaniem są powiązane z tymi krajami.

- Huti twierdzą, że działają w imieniu Palestyńczyków w Gazie, a mimo to ich celem są obywatele państw trzecich, którzy nie mają nic wspólnego z konfliktem w Gazie – podaje BBC.

Ataki rebeliantów na statki handlowe na Morzu Czerwonym skłoniły wiele przedsiębiorstw żeglugowych do zaprzestania korzystania z tej drogi wodnej, przez którą przepływa około 12 proc. światowego handlu morskiego.