Od 10 do 12 czerwca w Warszawie zebranie plenarne KEP

2024-06-03 15:45:44(ost. akt: 2024-06-03 15:47:14)

Autor zdjęcia: PAP

Nauczanie religii w szkole w kontekście zmian proponowanych przez MEN i wybory nowego sekretarza generalnego Episkopatu będą głównymi tematami 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w dniach od 10 do 12 czerwca.
W komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP sekretarz generalny Episkopatu bp Artur G. Miziński poinformował, że stan rozmów o lekcjach religii w szkole między Zespołem Roboczym ds. Kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole a MEN-em przedstawi biskupom przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Bp Miziński zaznaczył, że biskupi pochylą się również nad kwestią metodologii pracy zebrań plenarnych.

"Chcemy przyjrzeć się temu, czy tryb prowadzenia obrad, który funkcjonował do tej pory, jest adekwatny do obecnych wyzwań, czy też należałoby coś uzupełnić lub zmienić" – zauważył.

Przypomniał, że podczas 398. zebrania plenarnego wybrany zostanie nowy sekretarz generalny KEP.

"Po 10 latach sprawowania tej funkcji, kończę moją pracę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podczas najbliższego zebrania plenarnego zostanie wybrany mój następca, któremu już teraz życzę dużo sił i światła Ducha Świętego do wypełniania tej posługi" – podkreślił.

Poinformował, że w czasie obrad podjęte zostaną sprawy dotyczące stanu prac nad przygotowaniem projektu o formacji kapłańskiej. Przedstawi je bp Damian Bryl.

Z kolei ks. Mirosław Tykfer podzieli się doświadczeniem ze spotkania "Proboszczowie dla Synodu", które odbyło się w Sacrofano pod Rzymem od 28 kwietnia do 2 maja.

W drugim dniu zebrania biskupi będą celebrować mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie jest grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem zebrania plenarnego odbędzie się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zostaną podjęte bieżące sprawy Kościoła w Polsce.


red./PAP


bm