Dzień dziecka w Warszawie? Zobacz, jakie atrakcje czekają

2024-06-01 09:06:52(ost. akt: 2024-06-01 09:12:57)

Autor zdjęcia: Freepik

Z okazji Dnia Dziecka w stolicy najmłodsi mogą wziąć udział m.in. w grze terenowej w Łazienkach, obejrzeć film w Centrum Nauki Kopernik, uczestniczyć w warsztatach muzycznych i lekcjach plenerowych. Są też propozycje dla całych rodzin.
"W Łazienkach Królewskich Dzień Dziecka trwa od 30 maja do 2 czerwca. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, między innymi gra terenowa +Misja Kowalik!+, słuchowisko plenerowe, warsztaty rodzinne, lekcje muzealne i wernisaż wystawy połączony z aktywnościami na świeżym powietrzu" – powiedziała rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. Wstęp wolny.

Podczas gry terenowej dzieci poznają świat, w którym ekologia spotyka się z historią i sztuką. Będą rozwiązywać zagadki, rebusy i łamigłówki pozwalające dotyczące ekologii.

"Zachęcam również do wzięcia udziału w czytaniu performatywnym, gdzie dzieci będą mogły posłuchać przedstawienia Bromba w Łazienkach" – dodała rzecznik.

Muzeum stworzyło również przestrzeń twórczą "Wystaw się", w której dzieci i rodzice będą mogli się bawić sztuką, pobudzać wyobraźnię i odpoczywać. Wszystkie prace stworzone przez dzieci w tej strefie zostaną wystawione 1 czerwca na wystawie "Artystyczny Plac Zabaw. Eksponaty w Łazienkach Królewskich" przy ul. Parkowej.

Dzień Dziecka w KPRM


Świętować Dzień Dziecka będzie można także w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Nasz +Bajkowy ogród+ to wiele możliwości. Wciel się w zawodowego żołnierza – poznaj tajniki wzorowego maszerowania i dowiedz się, jak działa wykrywacz metalu i robot rozpoznawczy. Marzysz, żeby zostać strażakiem? Z nami dowiesz się, co skrywa wnętrze prawdziwego wozu strażackiego. Zastanawiasz się, jak wygląda praca górnika albo funkcjonariusza Straży Granicznej? Pokażemy sprzęt i imitację posterunku granicznego z odprawą paszportową" - podała w komunikacie kancelaria. Wydarzenie będzie przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Impreza potrwa od godz. 10 do 17, ostatnie wejśćie o godz. 16. Przed wejściem (bramą od Al. Ujazdowskich, naprzeciwko Łazienek Królewskich) uczestnicy będą sprawdzani przez Służbę Ochrony Państwa.

Atrakcje na Zamku Królewskim


Na Dzień Dziecka po królewsku zaprasza Zamek Królewski. Będzie można zwiedzać Apartament Wielki, czyli królewskie sale reprezentacyjne, oraz Apartament Królewski – pomieszczenia mieszkalne króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną na trasie znajduje się również Pokój Canaletta, w którym eksponowana jest kolekcja widoków Warszawy i okolic pędzla Bernarda Bellotta, a także Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne obiady czwartkowe. Pasjonaci historii będą mogli także zwiedzić Sale Sejmowe, w tym Salę Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja. Bezpłatny wstęp do Zamku Królewskiego dla osób do 18. roku życia obowiązuje w godz. 10–18, ostatnie wejście o godz. 17.00.

Świętowanie z Teatrem Wielkim


Z kolei Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza 1 czerwca na godz. 15. "W naszym Muzeum Teatralnym najmłodsi będą mogli poznać tajniki pracy scenografa lub wziąć udział w warsztatach muzycznych” – podają organizatorzy. Wydarzenie poprzedzi koncert Chóru Artos im. Władysława Skoraczewskiego. Imprezy są płatne.

Sekret spadających gwiazd


Natomiast Centrum Nauki Kopernik będzie w Dzień Dziecka otwarte dłużej: od godz. 9 do 20. „Bilety warto kupić online, żeby mieć pewność, że limit wejść się nie wyczerpał” – poradziła rzeczniczka prasowa tej instytucji Katarzyna Nowicka.

Tego dnia w planetarium odbędzie się premiera filmu „Łucja. Sekret spadających gwiazd” przeznaczonego dla dzieci powyżej piątego roku życia. Film opowiada o pingwinie i niedźwiedziu, które chcą zbadać zorzę polarną. „Fabuła opowiada o spadających gwiazdach, wyjaśnia, czym są meteoryty i meteory” – wyjaśniła Katarzyna Nowicka.

Wilanów


Atrakcje dla najmłodszych przygotowało również Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. 1 i 2 czerwca dzieci będą np. poznawały zabawy na świeżym powietrzu popularne w czasach króla Jana i królowej Marysieńki. „Zapraszamy do gry w serso oraz bule. Przygotowaliśmy także warsztaty z robienia baz inspirowanych tureckimi namiotami oraz przyrodnicze wyprawy do ogrodów” – poinformowało muzeum na stronie internetowej. W niedzielę odbędzie się też gra terenowa, dzięki której dzieci poznają tajemnice królewskich ogrodów. Trzeba wykupić bilet.

Szyfrowany sejf


Narodowy Bank Polski zaprasza na "złoty Dzień Dziecka" w sobotę w godz. 10-18. W programie m.in. zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP oraz atrakcje na dziedzińcu głównym banku.

„Na gości będzie czekać wiele niecodziennych wydarzeń. Podczas zwiedzania Centrum Pieniądza NBP dzieci wraz z opiekunami wezmą udział w konkursie z nagrodami. Na dziedzińcu głównym NBP goście zobaczą pokaz iluzjonisty i występ klauna czarodzieja, odwiedzą stoisko z balonami i fotobudkę, skosztują waty cukrowej oraz zagrają w gry o tematyce ekonomicznej. Gwoździem programu będzie możliwość zobaczenia bankowozów, nauka rozpoznawania autentyczności pieniędzy oraz możliwość otworzenia zamka szyfrowego do sejfu” – podało biuro prasowe NBP. Wejście z opaskami wydawanymi na dziedzińcu.

„PoRadzisz sobie”


Tymczasem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 12 spersonifikowana noblistka oprowadzi zwiedzających i opowie o swoim dzieciństwie. „Jest to gra na spostrzegawczość oparta na biografii Marii Skłodowskiej-Curie” – podali organizatorzy. A w godz. 11-15 rodziny będą mogły wziąć udział we wspólnej grze „PoRadzisz sobie” - organizatorzy zapraszają do zabawy dzieci, rodziców i dziadków. Wstęp wolny.

Z przyrodą


Warsztaty przyrodnicze zorganizował Pawilon Edukacyjny Kamień. od godz. 12 do 16 będzie można wziąć udział w warsztatach z lepienia kul kwietnych oraz tworzenia zabawek z drewna, papieru i materiałów pochodzących z recyklingu. Będzie też malowanie twarzy w motywy roślinne i zwierzęce, a także gry podwórkowe w klasy i kółko-krzyżyk. Wydarzenie jest bezpłatne, ale na część aktywności będą zapisy.

Miejska instytucja Dzielnica Wisła zaprasza m.in. na godz. 14 miłośników bajek Disneya na koncert księżniczek, a o godz. 16 na spektakl „Czerwony Kapturek” na plaży Poniatówka. Wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre będą zapisy.

Atrakcje dla rodzin przygotowały też Lasy Miejskie. W sobotę o godz. 11 przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1) odbędą się warsztaty wikliniarskie. Nieco wcześniej, o godz. 9, można zaś wziąć udział w połączonym ze sprzątaniem lasu spacerze z etnologiem. Start przy skrzyżowaniu ulic Lucerny i Traktat Lubelski. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona - będą zapisy.

W świecie gier i zabaw


W niedzielę, 2 czerwca, Dzień Dziecka będzie także świętowało Muzeum Polin. Piknik rodzinny odbędzie się pod hasłem „W świecie gier i zabaw małego Majera”. Na łące obok muzeum stanie namiot cyrkowy, w którym dzieci będą mogły obejrzeć pokazy cyrkowe, a także spróbować swoich sił w roli cyrkowców.

„Dzień dziecka to znakomita okazja, by zobaczyć naszą najnowszą wystawę czasową. Będzie można ją zwiedzać z audioprzewodnikiem dla rodzin. W tej specjalnej ścieżce mały chłopiec Majer oprowadzi was po dawnym Opatowie i opowie o swoich przygodach. Zainspirowani jego obrazami namalujecie własne dzieła w holu muzeum, gdzie stanie plener malarski. Dla najmłodszych przygotowaliśmy strefę malucha, a w niej różne aktywności sensoryczne – powiedziała PAP Ewelina Jarnutowska, koordynatorka Programów Edukacyjnych Muzeum Polin. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.