Niezwykle niebezpieczny upwelling - czy wiesz co to jest?
2024-05-31 12:07:01(ost. akt: 2024-05-31 12:16:08)
Podczas długiego weekendu urlopowicze mogą cieszyć się upalną i słoneczną aurą, jednak osoby odpoczywające nad polskim morzem nie wszędzie znajdą ciepłą wodę.
Zjawisko upwellingu na polskim wybrzeżu: upały i zimne morze
Podczas długiego weekendu urlopowicze mogą cieszyć się upalną i słoneczną aurą, jednak osoby odpoczywające nad polskim morzem nie wszędzie znajdą ciepłą wodę. W niektórych miejscach temperatura morza nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Winne temu zjawisku jest upwelling. Co warto o nim wiedzieć?
Upwelling na Bałtyku: co to takiego?
Upwelling na Bałtyku: co to takiego?
Upwelling to proces, w którym zimne wody z głębin wynoszone są na powierzchnię morza. Jest on spowodowany specyficznym kierunkiem wiatru – głównie ze wschodu i północnego wschodu – który ostatnio dominuje na polskim wybrzeżu.
Temperatura wody w różnych miejscach
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), najcieplejszą wodę, sięgającą 21 stopni Celsjusza, można znaleźć w Tolkmicku w Zalewie Wiślanym. W Trzebieży, Wolinie, Świnoujściu, Łebie i Pucku temperatura wody wynosi od 19 do 20 stopni. Niestety, nie całe wybrzeże cieszy się takimi temperaturami.
W środkowej i wschodniej części wybrzeża, jak w Darłowie, temperatura wody wynosi zaledwie 11 stopni, a w rejonie Władysławowa tylko 9 stopni Celsjusza. Ta duża różnica temperatur jest wynikiem działania upwellingu.
Bezpieczeństwo kąpieli w zimnej wodzie
Kąpiel w zimnej wodzie po długim opalaniu może prowadzić do szoku termicznego, co może być groźne dla zdrowia. Osoby planujące kąpiele powinny zwracać uwagę na lokalne warunki i temperaturę wody. Zaleca się unikanie długich kąpieli w zimnej wodzie po dłuższym opalaniu oraz stopniowe ochładzanie ciała przed wejściem do wody.
Prognozy na najbliższe dni
Prognozy meteorologiczne wskazują, że wschodni wiatr nad morzem utrzyma się do piątku. W sobotę wiatr zacznie zmieniać kierunek na północny, a następnie na zachodni, co powinno osłabić upwelling. Dzięki temu temperatura wody w Bałtyku powinna się wyrównać, co uczyni kąpiele bardziej komfortowymi w całym pasie nadmorskim.
Podczas wakacyjnego wypoczynku nad Bałtykiem warto być świadomym zjawiska upwellingu. Zachowanie ostrożności i odpowiednie przygotowanie do kąpieli pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zadbać o bezpieczeństwo podczas letniego relaksu.
źródło: o2.pl
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez