Burze nad Wrocławiem. Pod Kobierzycami trąba powietrzna była blisko

2024-05-28 15:34:17(ost. akt: 2024-05-28 17:14:01)

Autor zdjęcia: Eryk Włodarczyk

Ten sam lej był widoczny również z południowo-zachodniej części Wrocławia.
Widoczny zarówno na filmie, jak i na zdjęciach zamieszczonych na platformie X na portalu Polskich Łowców Burz, lej kondensacyjny mógł mieć kontakt z powierzchnią ziemi. W momencie zetknięcia się leja kondensacyjnego z powierzchnią ziemi staje się on tornadem, zwanym także trąbą powietrzną.

Lej kondensacyjny, znany również jako funnel cloud, to wirująca kolumna powietrza, która zwisa z podstawy chmury burzowej, ale nie dotyka powierzchni ziemi. Leje kondensacyjne są często prekursorami trąb powietrznych, czyli tornad, które rzeczywiście mają kontakt z ziemią.

Lej kondensacyjny ma charakterystyczny, lejkowaty kształt, zwężający się ku dołowi. Może mieć różne rozmiary i długości, zależnie od intensywności zjawiska atmosferycznego. Leje kondensacyjne formują się podczas burz z silnymi prądami wstępującymi. Są częścią większych układów burzowych, takich jak superkomórki.

Obserwacja lejów kondensacyjnych może być fascynująca, ale również niebezpieczna. Należy zachować ostrożność i być świadomym potencjalnych zagrożeń, zwłaszcza jeśli lej kondensacyjny zbliża się do powierzchni ziemi.

Nie zawsze łatwo jest odróżnić lej kondensacyjny od trąby powietrznej. Kluczowym czynnikiem jest kontakt z ziemią – jeśli wir powietrza dotyka ziemi i wywołuje zniszczenia, mamy do czynienia z trąbą powietrzną.

Burze nad Wrocławiem nie wyrządziły większych szkód. Kilka interwencji strażackich dotyczyło złamanych konarów i zalanych piwnic.