Trzy Mazowieckie Perły Walczą o Tytuł Cuda Polski 2024

2024-05-23 11:10:16(ost. akt: 2024-05-23 11:33:59)

Autor zdjęcia: PAP

Trzy miejsca na Mazowszu są nominowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024. Jedno z nich to warszawska Dzielnica Wisła.
48 miejsc powalczy o miano najbardziej atrakcyjnego, zaskakującego i wartego odwiedzenia miejsca w każdym województwie. Głosowanie internetowe zakończy się 5 czerwca.

W tym roku Mazowsze reprezentują: Wzgórze Tumskie w Płocku, Nadbużańska Kraina Spokoju i Dzielnica Wisła.

Najstarsza część Płocka znajduje się na Wzgórzu Tumskim, w obrębie którego skupiają się zabytkowe budowle m.in. bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, dawne opactwo benedyktyńskie z reliktami zamku książęcego oraz budynek Muzeum Diecezjalnego tzw. Stare Muzeum. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.

W tym miejscu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny.

Nadbużańska Kraina Spokoju to najbardziej na wschód wysunięta część województwa mazowieckiego, historyczne Podlasie. Teren ten obejmują swoim zasięgiem dwa parki krajobrazowe – Nadbużański i Podlaski Przełom Bugu. W okolicy nie ma żadnych wielkich miast. Są tylko wioski i niewielkie miasteczka, w których wciąż czuje się klimat dawnego wielokulturowego pogranicza.

Zachwyca też dzika przyroda - niezagospodarowany, meandrujący swobodnie Bug z mnóstwem odnóg i starorzeczy, lasy mieszane i liściaste, bagniska i torfowiska, doliny rzeczne ze skarpami, a w promieniu wielu kilometrów tylko odgłosy natury.

Położona w samym centrum Warszawy Dzielnica Wisła to miejsce gdzie spotykają się natura, rozrywka, kultura, kulinaria i niesamowita architektura. Po lewej stronie rzeki są uwielbiane przez mieszkańców i turystów bulwary wiślane, a na nich kawiarenki i bary, punkt widokowy, miniplaża, trampoliny i ścieżka rowerowa. Na tym brzegu można również odwiedzić położone nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik, ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czy Muzeum Sztuki Współczesnej. Idealną propozycją na piątkowy lub sobotni wieczór jest położony nieopodal Wisły Multimedialny Park Fontann. Latem prezentowane są tam spektakle łączące muzykę, światło i wodę.

Prawa strona rzeki to zupełne przeciwieństwo - to naturalny, pełen dzikich ptaków obszar Natura 2000. Między brzegami Wisły kursują bezpłatne promy. Można też wybrać się statkiem na dłuższą wycieczkę aż nad Jezioro Zegrzyńskie. Turystów i mieszkańców przyciągają też plaże, gdzie można opalać się czy grillować.

Plebiscyt Cuda Polski 2024 organizowany jest przez magazyn National Geographic Traveler.


red./PAP


bm