Dzielnica Wisła w plebiscycie Cuda Polski 2024

2024-05-18 14:16:46(ost. akt: 2024-05-18 14:19:56)

Autor zdjęcia: pixabay

Ruszył plebiscyt „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler. Przez cztery tygodnie użytkownicy z całego kraju będą głosować na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w różnych regionach.
Po zebraniu rekomendacji nadesłanych z regionów redakcja National Geographic Traveler dokonała oficjalnych nominacji. Wyłoniono 48 kandydatów do tytułu „Cuda Polski 2024”. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. Często to miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub niedawno dostrzeżone. W województwie mazowieckim nominowane zostało Wzgórze Tumskie w Płocku, Nadbużańska Kraina Spokoju i Dzielnica Wisła w Warszawie.

Głosowanie potrwa do 5 czerwca. A 10 czerwca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2024 roku. Po jednym w każdym województwie.

Dzielnica Wisła
Wisła to ostatnia duża naturalna rzeka w Europie. Prawy brzeg zachował swój unikatowy charakter i jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków. Tutaj rozpościerają się piaszczyste plaże, uznane przez National Geographic za jedne z najpiękniejszych miejskich plaż na świecie, tędy też biegnie ścieżka przyrodnicza idealna na wyprawy rowerowe. W tym roku oba brzegi rzeki połączył nowy most pieszo-rowerowy.

— Dzielnica Wisła to najpiękniejsza, nieformalna dzielnica Warszawy. Przestrzeń otwarta dla wszystkich, pełna radości, kultury, sportu i relaksu, łącząca miasto z naturą. Jesteśmy przekonani, że nominacja w plebiscycie to nie tylko prestiż i forma docenienia pracy, jaką miasto wkłada w warszawski odcinek Wisły, ale przede wszystkim motywacja do dalszego odkrywania rzeki. Gorąco zachęcam do głosowania. Osobiście najbardziej liczę na uznanie dla Dzielnicy Wisła, najpopularniejszego miejsca w Warszawie, w sezonie letnim Wybierzmy wspólnie kolejne polskie cuda i znajdźmy chwilę na docenienie piękna, które mamy na wyciągniecie ręki – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Ścieżki rekreacyjne i przyrodnicze na obu brzegach prowadzą przez chronione obszary przyrody objęte programem Natura 2000. Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Większość z nich objęte jest ochroną. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać tam zwierzęta, takie jak raki, bobry czy wydry. Warszawski odcinek Wisły stanowi naturalny korytarz napowietrzający i migracyjny dla zwierząt. Wzdłuż utwardzonych leśnych duktów możemy dojechać do sześciu miejskich plaż - Tarchomin, Żoliborz Rusałka, Poniatówka, Saska i Romantyczna.


UM Warszawa