Relikwie św. Jadwigi - Króla Polski w Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:47:58(ost. akt: 2024-05-17 17:49:10)

Autor zdjęcia: PAP

W Święto Dziękczynienie 2 czerwca zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie relikwie św. Jadwigi - Króla Polski. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Jak zaznaczył hierarcha, królowa Jadwiga pokazała jak służyć człowiekowi łącząc życie kontemplacyjne z czynnym.
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

W tym roku Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 2 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za służbę człowiekowi". W czasie liturgii do świątyni zostaną uroczyście wprowadzone relikwie św. Jadwigi - Króla Polski.

Centralnym punktem obchodów będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów. Liturgii będzie przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.

W tym roku uczestnicy święta będą dziękować Opatrzności Bożej za trzy osoby, które służyły Polakom na przestrzeni dziejów narodu: św. Jadwigę Króla Polski - z okazji 650. rocznicy jej urodzin, bł. Edmunda Bojanowskiego w związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą jego beatyfikacji oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszkę z okazji - 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci - poinformowano w czasie piątkowej konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej.

Kard. Grzegorz Ryś zwrócił uwagę, że "duchowość św. Jadwigi miała wymiar pasyjny" i "biblijny". "Była zapatrzona w Jezusa Chrystusa w tajemnicy Jego męki na krzyżu, a na krzyż nie da się patrzeć w sposób wyrafinowany. Kiedy zaangażowany jest intelekt i sfera uczuciowa to wówczas zaangażowany jest cały człowiek. W życiu królowej zaowocowało to służbą poddanym" - powiedział metropolita łódzki.

Mówiąc o jej zaangażowaniu dla najuboższych wspomniał o założonych przez nią szpitalach, trosce o edukację, oraz szacunku dla innych narodów zamieszkujących ówczesną Rzecząpospolitą.

W ocenie hierarchy św. Jadwiga swoim życiem pokazała jak łączyć życie kontemplacyjne z czynnym.

"Chciałby mieć władcę, który tak poważnie traktuje duchowy wymiar życia" - przyznał kard. Ryś.

Zwrócił uwagę, że "jest bardzo wielu ludzi podbijało miasta; jest bardzo wielu ludzi, którzy podbijało państwa, ale jest stosunkowo niewielu, którzy byli w stanie podbić samych siebie". "Ktoś, kto nie prowadzi życia cnotliwego, pokazuje, że nie potrafi sobą samym rządzić. To z jakiego powodu ma rządzić innymi?" - zapytał kard. Ryś.

"Służba człowiekowi w edukacji, kulturze, nauce czy dziełach charytatywnych bierze się z kontemplacji Boga" - powiedział z kolei kard. Kazimierz Nycz.

Jak zaznaczył, "jeżeli współczesny człowiek, chce naśladować świętych i błogosławionych, w tym także św. Jadwigę, to musi się zapytać o swoje życie duchowe". "Czy jeszcze wierzymy, że nawet największe dzieła charytatywne jeżeli nie wychodzą z głębi życia duchowego, że zjednoczenie z Chrystusem, to wiszą w powietrzu?" - zapytał metropolita warszawski.

Zgodnie z tradycją po eucharystii 2 czerwca zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. W tym czasie zaplanowano gry rodzinne. Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 15.00 odmówiona zostanie "Koronka do miłosierdzia Bożego", a o godz. 17.30 usłyszymy Kantatę o bł. Edmundzie Bojanowskim. Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są, wplecione w kantatę, piosnki wiejskie, których autorem jest sam Bojanowski. W utworze przypomniane zostaną również fragmenty zapisków i wypowiedzi bł. Stefana Wyszyńskiego oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas mszy beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego.

O godz. 21.30 zaplanowano wspólne uwielbienie, które poprowadzi Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi i grupa uwielbienia wspólnoty "KRO´LOWA POKOJU". Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.

Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy Sanktuarium Opatrzności Bożej. W ostatnich miesiącach zamontowano w świątyni m.in. nowoczesne panele fotowoltaiczne, oświetlenie elewacji zewnętrznej ściany ołtarzowej a także balustrady na schodach wiodących do świątyni.


PAP