2 czerwca będziemy dziękować za służbę człowiekowi
2024-05-13 18:34:36(ost. akt: 2024-05-13 18:46:59)
"Dziękujemy za służbę człowiekowi" to hasło XVII Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 2 czerwca w Warszawie. W tym roku zostaną przypomniane trzy wielkie postacie, które zapisały się w historii Polski: św. Jadwiga królowa, bł. Edmund Bojanowski i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
W tym roku Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 2 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za służbę człowiekowi".
Centralnym punktem obchodów będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów. W tym roku uczestnicy święta będą dziękować Opatrzności Bożej za trzy osoby, które służyły Polakom na przestrzeni dziejów narodu: za św. Jadwigę królową Polski, bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.
W czasie liturgii do świątyni zostaną uroczyście wniesione relikwie św. Jadwigi Królowej, które zostaną przyniesione w procesji. Wyruszy ona o godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
Jadwiga jako królowa Polski zapisała swój majątek na rzecz odnowienia i rozbudowy podupadłej Akademii Krakowskiej. Wyprosiła także u papieża pozwolenie na otwarcie Wydziału Teologicznego, co znacznie przyspieszyło ewangelizację na ziemiach polskich, litewskich i ruskich. Jej kanonizacji dokonał 8 czerwca 1997 r. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach. Było to pierwsza msza kanonizacyjna na ziemiach polskich.
Bł. Edmund Bojanowski podczas epidemii cholery w 1849 r. poświęcił się służbie zarażonym. Założył mały szpital, gdzie udzielał umierającym doraźnej pomocy. Z jego inicjatywy 3 maja 1850 r. powstała pierwsza ochronka w Podrzeczu i powstało zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.
Zgodnie z tradycją po eucharystii 2 czerwca zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. W tym czasie zaplanowano gry rodzinne i zajęcia harcerskie. Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
O godz. 15.00 odmówiona zostanie "Koronka do miłosierdzia Bożego", a o godz. 21.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem obędzie się nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewa się "Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa".
Tradycyjnie obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.
Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy Sanktuarium Opatrzności Bożej.
red./PAP
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez