"Zostało już tylko kilka kroków do zmiany traktatów UE" [NASZE WIDEO]

2024-05-11 23:21:56(ost. akt: 2024-05-12 17:35:01)

Autor zdjęcia: Pixabay/grafika ilustracyjna

Pozostały już tylko 2-3 kroki do tego, by zmienić traktaty unijne i iść w kierunku federalizacji i centralizacji. Na jesieni odbędzie się wielka debata o tym, w którym kierunku pójdzie UE - przekazał w rozmowie z portalem wawa.info poseł PiS i kandydat w wyborach do europarlamentu, Paweł Sałek.

W Unii Europejskiej trwają zaawansowane prace nad propozycją PE ws. zmian traktatów. Projekt przewiduje m.in. rezygnację z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

W listopadzie ub.r. Parlament Europejski w przyjętej rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Paweł Sałek, poseł PiS i kandydat z ramienia tej partii do Europarlamentu w okręgu łódzkim, zauważył że za kilka miesięcy w UE odbędzie się ważna debata, która zadecyduje o przyszłości wspólnoty.

Utrata sterowności


"Pozostały już tylko 2-3 kroki do tego, by zmienić traktaty unijne i iść w kierunku federalizacji i centralizacji. Na jesieni odbędzie się wielka debata o tym, w którym kierunku pójdzie UE - mówię tutaj konkretnie o zmianie traktatów" - zaznaczył Sałek.

"Jednym z bardzo ważnych kroków, które będą wykonywane, jest zwołanie tzw. Konwentu, a w nim będą przedstawiciele ugrupowań PE i rodzin politycznych np. EKR czy socjalistów, który będzie decydował, w jaki sposób te traktaty będą zmienione" - podkreślił.

Zdaniem polityka to duże zagrożenie dla suwerenności państw członkowskich na wielu płaszczyznach.

"Propozycja zmian traktatowych mówi o tym, że kompetencją wyłączną UE będzie np. cały dział środowisko - woda, lasy, zarządzanie odpadami, różnorodność biologiczna, klimat. Państwo członkowskie traci w tym zakresie sterowność i możliwość prowadzenia swoich spraw w indywidualny sposób"- ocenił Sałek.


Rozmawiała Anna Nartowska

Źródło: wawa.info