Tej nocy nie zapomnij o warszawskich muzeach
2024-05-09 19:28:18(ost. akt: 2024-05-09 14:30:39)
Zwiedzanie pracowni artystycznej Magdaleny Abakanowicz, wycieczka do pszczelarium i spacer po nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się podczas jubileuszowej 20. Nocy Muzeów w Warszawie. Muzealne święto zaplanowano na 18 maja.
— Noc Muzeów udowadnia, że żyjemy w fascynującym mieście, pełnym aktywnych i uśmiechniętych ludzi. To prawdziwe miejskie święto, bo pokazujemy jak wyjątkowa jest Warszawa i że można ją odkrywać bez końca — powiedział o tegorocznej Nocy Muzeów prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. — Szczególnie zachęcam do spaceru po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, by po zejściu z mostu zajrzeć do praskich galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy na wystawę o saunowaniu przy Centrum Kreatywności Targowa. Do zobaczenia 18 maja! — zaprasza na 20. Noc Muzeów prezydent miasta.
W nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie aż 312 placówek, z czego 48 po raz pierwszy, m.in. Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Galeria Art Rytel, PGE Narodowy czy Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie.
Podobnie, jak w latach poprzednich odwiedzić będzie można nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet Premiera i salę obrad Rady Ministrów w al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet Prezydenta m.st. Warszawy.
Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku. Na tę ostatnią atrakcję, ponieważ to ciągle plac budowy, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Na fasadzie siedziby głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta będzie można zobaczyć instalację Jadwigi Sawickiej Rzeczy, ludzie, duchy. Towarzyszyć będzie jej oprawa muzyczna, a osoby zwiedzające zostaną zaproszone do włączenia się w kolektywne pisanie wiersza na długim stole przed Muzeum.
Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na terenie od strony Pałacu Młodzieży. Przygotowano specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.
UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez