Na pikniku w Muzeum Wsi Radomskiej m.in. występ husarii

2024-05-01 10:43:36(ost. akt: 2024-05-01 10:48:43)

Autor zdjęcia: Muzeum Wsi Radomskiej

Pokaz legendarnej husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza ma być główną atrakcją środowego pikniku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu - przekazał historyk, kierownik działu kultury wsi w muzeum Przemysław Bednarczyk. Podczas pikniku zaprezentują się m.in. zaprzęgi konne.
Piknik pod hasłem "Koń w tradycji polskiej" rozpocznie się w południe w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W tym roku organizatorzy, m.in. w związku z 230. rocznicą powstania kościuszkowskiego, skoncentrowali się na tradycjach jazdy polskiej. "Widzowie będą mieli okazję zobaczyć w dynamicznych pokazach i w historycznych mundurach, rozmaite formacje kawaleryjskie od XVI do XX w." – powiedział Bednarczyk. Największą atrakcją ma być pokaz legendarnej husarii w wykonaniu grupy reprezentacyjnej kawalerzystów z Sandomierza.

Piknik rozpocznie się paradą uczestników, podczas której zaprezentują się zaprzęgi konne, kawalerzyści i husarze. O godz. 13 zaczną się pokazy historyczne, które potrwają dwie godziny. Następnie zaplanowane są zawody kawaleryjskie, a na koniec dnia zrekonstruowana zostanie bitwa kawalerii z okresu wojny polsko-bolszewickich.

Bednarczyk podkreślił, że koń od wieków odgrywał ważną rolę w służbie wojskowej. "W czasach, kiedy Rzeczpospolita była krajem bardzo rozległym, obrona jej granic wymagała mobilnych formacji, a koń był najlepszym środkiem przemieszczania się wojska, ale także nasza armia słynęła ze znakomitych bojowych formacji kawaleryjskich" – zauważył historyk.

Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką, warsztaty rzemieślnicze. Pojawią się też wystawcy, twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne posiłki. Organizatorzy zapowiadają też atrakcje dla dzieci, m.in. jazdę na kucykach, zdjęcia w historycznych mundurach i oporządzeniu strażackim na tle zabytkowego wozu straży ogniowej.

Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, niedaleko starej trasy Warszawa - Kraków. Na powierzchni 32 ha znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.

Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule.(PAP)