20 lat Polski w Unii Europejskiej

2024-05-01 07:01:47(ost. akt: 2024-05-01 07:11:41)

Autor zdjęcia: Fotolia

1 maja 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - przełomowego momentu w historii zarówno naszego kraju, jak i całej Wspólnoty. Oprócz Polski do UE weszły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Przez 20 lat członkostwa w Unii Europejskie Polska nie tylko zyskała ekonomicznie, niemal już dogoniła Zachód, ale także w wielkim stopniu umocniła swoją pozycję międzynarodową i bezpieczeństwo państwa.

Jaki jest obecnie bilans wstąpienia Polski do UE?

Polsce udało się zmniejszyć dystans względem średniego poziomu rozwoju krajów unijnych z 51,5% PKB na osobę w 2004 r. (48% w 2000) do 80% obecnie. Polacy uzyskali dostęp do olbrzymiego, jednolitego rynku, co przyniosło również napływ inwestycji. Możemy korzystać ze swobodnego przepływu ludzi, usług i kapitału. Polska była ponadto największym beneficjentem netto budżetu UE w latach 2007–2013.

Do zalet przynależenia w Unii można też zaliczyć udział polskich studentów w programie Erasmus. Atrakcyjna, nieco ubarwiona wizja studiowania w innych krajach Europy została rozpowszechniona przez takie filmy jak Smak Życia Cedrica Klapischa, które rozpoczęły boom na udział w programie i kształcenie zagranicą.

Niemniej nadal członkostwo w Unii jest związane z mniej lub bardziej uzasadnionymi obawami. Wydaje się, że strach przed „byciem skolonizowanym” przez bogatszych zachodnich partnerów nieco osłabł. Dzisiaj większe kontrowersje wywołuje m.in. polityka klimatyczna UE.

Integracja Europy miała być lekarstwem na zniszczenia po II wojnie światowej oraz zapobiec przyszłym wojnom na Starym Kontynencie. Celem zespolenia gospodarek krajów członkowskich było nie tylko usprawnienie powojennej odbudowy, lecz także uczynienie przyszłych konfliktów nieopłacalnymi. Chociaż w Europie nadal wybuchają wojny, nie dotyczą one państw członkowskich. Świat z przerażeniem obserwował konflikt w Jugosławii, a dzisiaj przygląda się kolejnej wojnie – powracającej na obrzeża Unii wraz z agresją Rosji na Ukrainę.

Unia Europejska wciąż się rozwija, i choć napotyka przeszkody i czasami budzi kontrowersje, Pax Europaea jest jednym z jej największych dobrodziejstw.
Elżbieta Żywczyk
Źródło: Muzeum Historii Polski