Kradzież starodruków z BUW - zatrzymano 5 osób

2024-04-25 15:21:48(ost. akt: 2024-04-25 15:23:33)

Autor zdjęcia: PAP

Pięć osób zatrzymano w sprawie kradzieży starodruków z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna usłyszała zarzuty. Pozostałym prokuratura planuje je wkrótce przedstawić. Śledztwo ma charakter międzynarodowy.
Pięć osób zatrzymano w sprawie kradzieży starodruków z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna usłyszała zarzuty. Pozostałym prokuratura planuje je wkrótce przedstawić. Śledztwo ma charakter międzynarodowy.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Szymon Banna poinformował, że w polskim śledztwie wydano postanowienia o przedstawieniu pięciu podejrzanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udziału w kradzieżach z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przekazał, że względem jednego z nich w Litwie przeprowadzono już czynności procesowe ogłoszenia zarzutów (podejrzany przebywa w areszcie śledczym w Wilnie).

"Względem pozostałych planowane jest wykonanie czynności procesowych w związku z ich zatrzymaniem w Gruzji" – dodał.

Kradzieże starodruków z BUW zaczęły się w grudniu 2022 r. Złodzieje skradli dziesiątki książek i zastąpili je atrapami.

"W toku śledztwa ustalono, że grupę przestępczą działającą również za granicą podejrzewa się o dokonanie podobnych kradzieży z bibliotek uniwersyteckich w Europie. Wśród skradzionych dzieł są prace znaczących rosyjskich autorów, jak Aleksander Puszkin, Iwan Kryłow, Mikołaj Gogol czy Michał Lermontow. Wartość skradzionych dzieł na rynku antykwarycznym oszacowano na ponad 3,8 mln zł" – zaznaczył prok. Banna.

W ramach współpracy międzynarodowej do koordynacji działań powołano międzynarodowy zespół śledczy.

"Strona polska we współpracy z gruzińskimi władzami przeprowadziła serię działań, w tym zatrzymanie podejrzanych, przeszukania i zabezpieczenie skradzionych dzieł" – przekazał rzecznik.

"W ostatnich działaniach w Gruzji zabezpieczono kilka skradzionych starodruków i inne materiały dowodowe. Trwają również procedury mające zabezpieczyć mienie podejrzanych" – dodał.

Zaznaczył, że dodatkowo podjęto działania Open Source Intelligence (tzw. biały wywiad – forma wywiadu polegająca na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł – PAP) w celu zgromadzenia informacji o działalności rosyjskiego domu aukcyjnego, który mógł być miejscem sprzedaży skradzionych starodruków.

Śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zostało wszczęte 2 listopada 2023 r. Prokuratura informowała wtedy, że do kradzieży książek doszło 16 października 2023 r. w czytelni BUW przy ul. Dobrej 6 w Warszawie.

"Książki wypożyczyli kobieta i mężczyzna i nie zwrócili ich w całości. Pozostały tylko dwie z dziesięciu zamówionych i ich fascykuły (części dzieła w postaci kartek - PAP)" – przekazał wówczas prok. Banna.

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak w oświadczeniu wydanym dzień po rozpoczęciu śledztwa przekazał, że proceder kradzieży cennych pozycji z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego trwał prawdopodobnie od grudnia 2022 r. do 16 października 2023 r., choć mógł być rozpoczęty jeszcze wcześniej. W BUW potwierdzono obecność osoby podejrzanej o kradzież w bibliotekach łotewskich.


PAP


bm