Przedstawiciele Episkopatów Polski i Niemiec spotkali się w Lublinie

2024-04-25 12:47:39(ost. akt: 2024-04-25 12:57:13)

Autor zdjęcia: Jarosław Mrówczyński/ episkopat.pl

W dniach 23-25 kwietnia br. ma miejsce coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
Tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Członkowie ze strony polskiej poruszyli temat nowych wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce oraz kwestię lekcji religii w szkołach. Odnieśli się też do inicjatyw ekologicznych i związanych z tym protestów rolników.

Ze strony niemieckiej zostały poruszone kwestie związane z procesem niemieckiej drogi synodalnej. Omówiono dokument biskupów niemieckich pt. „Etniczny nacjonalizm i chrześcijaństwo są nie do pogodzenia”, na temat skrajnie prawicowych ruchów w Niemczech oraz ustosunkowania się wobec nich Konferencji Episkopatu Niemiec. Hierarchowie niemieccy przedstawili periodyk nt. pokoju, publikowany przez niemiecki Episkopat co kilka lat, który w najnowszym wydaniu uwzględnia kwestie przemocy militarnej i psychicznej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie.

Członkowie grupy odwiedzili Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, w tym również kościół akademicki. Złożyli wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie w latach 1941-1944 mieścił się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Odmówili modlitwę, którą św. Jan Paweł II zanosił do Boga podczas swojej wizyty na Majdanku 9 czerwca 1987 roku.

W spotkaniu grupy biorą udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI