Większość warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy
2024-04-23 17:49:53(ost. akt: 2024-04-23 17:55:41)
64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy - wynika z raportu "Retail @ Office". Jak twierdzą eksperci, powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach zyskują na popularności.
64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy - wynika z raportu "Retail @ Office". Jak twierdzą eksperci, powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach zyskują na popularności.
Ponad połowa, bo 64 proc. wszystkich budynków biurowych w Warszawie dysponuje jednym lub więcej lokalem usługowo-handlowym, a łączna powierzchnia takich lokali w warszawskich biurowcach to 6 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. W 2013 roku lokale usługowe lub handlowe oferowało 60 proc. biurowców.
W publikacji zauważono, że powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach zyskują na popularności, a w nowszych projektach stanowią nieco więcej, bo 7 proc.
Zgodnie z szacunkami autorów badania w 2025 roku udział powierzchni usługowej i handlowej w biurach wzrośnie. Większość (87 proc.) lokali handlowo-usługowych znajduje się na parterze, co podkreśla ich strategiczne umiejscowienie dla maksymalnej widoczności i dostępności - napisali również autorzy badania.
"Wobec niedostępności powierzchni w centrach handlowych, najemcy poszukują innych lokalizacji, a ich uwaga w naturalny sposób kieruje się w stronę lokali w budynkach biurowych i mieszkalnych. Znajdujące się w ogromnej większości w parterze biurowców powierzchnie tworzą strefy usługowo-handlowe coraz bardziej otwarte na ruch z zewnątrz" - stwierdziła analityk rynku handlowego w Cushman & Wakefield Ewelina Staruch, cytowana w informacji prasowej.
Według stanu na koniec 2023 roku zasób powierzchni usługowo-handlowej w biurowcach w Warszawie wynosił 390 tys. mkw. w 1400 lokalach w ponad 360 lokalizacjach - podano w raporcie. Dodano, że ponad połowa wszystkich lokali handlowych w biurowcach skoncentrowana jest w centrum i Centralnym Obszarze Biznesowym (COB) Warszawy, ale w COB nasycenie powierzchnią handlowo-usługową w obiektach biurowych jest największe i wynosi ponad 1,5 mkw. na osobę.
"Największą koncentrację powierzchni handlowej w centrach biznesowych obserwujemy w COB, Służewcu i Centrum, jednak warto zaznaczyć, że w ścisłym centrum mówimy też o najmniejszych lokalach – średnio niewiele ponad 200 mkw. Najwyższą średnią powierzchnię lokalu, oscylującą wokół 400 mkw., oferuje strefa biurowa Zachód" - przekazała Magdalena Gniazdowska, Leasing Manager, Retail Agency, Cushman & Wakefield.
W warszawskich biurowcach niewynajętych wciąż pozostaje 257 lokali handlowo-usługowych o łącznej powierzchni 53 tys. mkw., czyli 18,2 proc. całości - podano także. W centrach i parkach handlowych wskaźnik pustostanów jest niższy i wynosi 9,3 proc. - dodano.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez