Polacy równo podzieleni w sprawie oceny spotkania Duda-Trump. Sondaż

2024-04-23 08:47:45(ost. akt: 2024-04-23 08:48:48)

Autor zdjęcia: PAP

Polacy są równo podzieleni w sprawie oceny spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z b. prezydentem USA Donaldem Trumpem - podało we wtorek Radio Zet, powołując się na sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych w tej sprawie.
Radio Zet podało, że sondaż IBRiS wskazuje, że 37 proc. badanych ocenia spotkanie prezydenta Polski i byłego prezydenta USA pozytywnie, a 35 proc. negatywnie. 27 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Respondentom zadano pytanie: "Jak ocenia Pan/Pani spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku?".

W odpowiedzi 11 proc. badanych oceniło, że "zdecydowanie pozytywnie", 26 proc. - "raczej pozytywnie", 15 proc. - "raczej negatywnie", 20 proc. - "zdecydowanie negatywnie". Zdania w tej sprawie nie miało 27 proc. respondentów.

Pozytywnie rozmowę Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - jak zaznaczyło Radio Zet - ocenili głównie zwolennicy opozycji (PiS i Konfederacja): "zdecydowanie pozytywnie" - 29 proc., "raczej pozytywnie" - 42 proc. Z kolei negatywnie do tego spotkania odnieśli się w większości zwolennicy obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga i Lewica): raczej negatywnie - 33 proc., zdecydowanie negatywnie - 41 proc.

"Jednak, co ciekawe, 18 proc. ma raczej pozytywne zdanie na ten temat" - zwróciła uwagę radiowa rozgłośnia.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia Zet został przeprowadzony 19 i 20 kwietnia br. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1068 osób.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA spotkał się w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem - byłym prezydentem tego kraju, który zamierza w listopadowych wyborach ponownie ubiegać się o ten urząd. Spotkanie - jak zapowiadał wcześniej polski prezydent - miało mieć charakter prywatny. Jednak później Andrzej Duda powiedział w TVN24, że m.in. rozmawiał z Trumpem o tym, jak on sam widzi sytuację w Ukrainie oraz przekazał mu "sugestie o tym, że amerykańska pomoc dla Ukrainy jest niezwykle potrzebna", a wsparcie to ma dzisiaj znaczenie kluczowe. (PAP)