Pierwszy w Warszawie mikrolas posadzili miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami

2024-04-23 10:00:03(ost. akt: 2024-04-23 08:18:31)

Autor zdjęcia: Freepik

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w stolicy pierwszy mikrolas wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.
"Wspólnie z ponad 100 wolontariuszami posadziliśmy na placu wejściowym do parku Akcji +Burza+ mikrolas według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego. Las tworzy ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków" - poinformował Zarząd Zieleni.

Na powierzchni 450 mkw. posadzono ponad 2 tys. roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów. Według japońskiego botanika powinny być to rodzime gatunki; w stolicy są to m.in.: klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a wśród krzewów rośliny wartościowe dla ptaków: derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby, czy kaliny.

Las Miyawaki (inaczej las kieszonkowy, mikrolas) to sposób na nawet dwukrotnie szybszy wzrost drzew i krzewów niż na plantacjach leśnych, a także ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych – w tym podlewania. Zakłada sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków i odmian zgodnie z siedliskiem na bardzo małej powierzchni i w dużym zagęszczeniu – nawet do siedmiu roślin na metr kwadratowy. Założeniem metody jest także aktywizowanie mieszkańców miast, bo takie lasy są sadzone z ich udziałem.(PAP)