Zbliża się Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy

2024-04-17 23:52:49(ost. akt: 2024-04-17 23:56:49)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

Nie zabraknie dyskusji o filmie, wspólnego uczenia się czy szybkiego zapoznawania się osób w różnym wieku. To tylko drobna cząstka spośród wydarzeń, które będą odbywać się w ramach tegorocznego Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego. Festiwal ten potrwa od 24 do 30 kwietnia.
Impreza ta już po raz kolejny odbędzie się w stolicy, a wpisuje się ona w przypadający 29 kwietnia Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

W środę w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie odbyło się spotkanie, z udziałem przedstawicieli zarówno młodzieży, jak i seniorów, które stanowiło pewne wprowadzenie do zbliżających się wydarzeń. Uczestniczyła w nim także pani wiceprezydent stolicy Aldona Machnowska-Góra, która w kilku słowach opowiedziała jakim celom służy ta inicjatywa łącząca ludzi w różnym wieku. - Dialog, współpraca międzypokoleniowa jest możliwa, a ta specjalna impreza czyli Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy, gdy mamy ponad sto dwadzieścia wydarzeń w całym mieście, ma pomóc tym osobom, które jeszcze nie dotarły do takiej możliwości wspólnego działania. Nie znają być może oferty instytucji, które są niedaleko nich. Chodzi o to, żeby włączyć je w tę działalność - podkreśliła przedstawicielka stołecznych władz.

Pani wiceprezydent zachęciła do udziału w licznych i różnorodnych wydarzeniach. - Życzę udanego tygodnia. Nie ma możliwości, by ktokolwiek skorzystał ze wszystkich stu dwudziestu wydarzeń, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie i w różnych obszarach - i teatru, i zieleni, i ogrodnictwa, i kina, i muzeum - przyznała Aldona Machnowska-Góra.

Gospodynią środowego spotkania była Joanna Dolińska-Dobek - dyrektorka Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, która nie ukrywała satysfakcji, że już za kilka dni odbywać będą się liczne wydarzenia łączące pokolenia. - Bardzo mi cieszę, że Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy już po raz czwarty zagości w stołecznych instytucjach kultury czy wsparcia społecznego, w organizacjach pozarządowych. I w tych wszystkich miejscach, gdzie są niezwykli ludzie, dla których idea integracji i budowy dialogu międzypokoleniowego jest istotna. Ponad sto dwadzieścia wydarzeń w ponad czterdziestu jednostkach. Będzie można doświadczyć wszystkiego - tworzenia nowych rzeczy, uczenia się wspólnego, dyskusji o filmie, speed friendingu czyli szybkiego zapoznawania się i zaprzyjaźniania się międzypokoleniowego. To będzie wiele, wiele aktywności, ale w jednym celu - po to żeby się spotkać międzypokoleniowo, żeby budować relacje, żeby przy okazji rozwijania pasji poznawać siebie nawzajem. To jest nasza idea przeciwdziałania "ejdżyzmowi", tworzenia przestrzeni do budowania relacji i dialogu. A to może się zadziać tylko w obszarze bardzo lokalnym, w małej grupie i przy czymś, co dla danej grupy jest pasją i jest niezwykle ciekawe - podkreśliła współorganizatorka festiwalu dla ludzi w różnym wieku.

Wydarzenia Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego będą odbywać się w kilkudziesięciu miejscach na terenie całej stolicy. Pełny program różnorodnych spotkań odnaleźć można na stronie internetowej: cam.waw.pl.

Festiwal dla przedstawicieli różnych pokoleń wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który przypada na 29 kwietnia. Został on ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską, by przypominać o tym, jak ważne jest łączenie ludzi w różnym wieku oraz wzajemna wymiana wiedzy, doświadczeń i poglądów między pokoleniami.

Piotr Wojtowicz