Reklama

Warszawa wiosną pachnąca. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze ulice?

15/04/2024 11:06

W stolicy w pełni widać już wiosnę. Dywany tulipanów i żonkili w parkach, kolorowe bratki w miejskich donicach czy zjawiskowa o tej porze roku wiśnia ‘Kanzan’ – to tylko niektóre rośliny, które można teraz podziwiać w Warszawie.

— Wiosna w stolicy zachwyca szczególnie. Jest kolorowo, pięknie i coraz bardziej zielono. W tym roku w miejskiej przestrzeni zobaczycie aż ponad 5 milionów kwiatów! A to jeszcze nie wszystko. Pamiętacie jesienne nasadzenia na placu Trzech Krzyży i przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Tej wiosny pierwszy raz będzie można podziwiać je w pełnej krasie. Podobnie jak tysiące roślin, które posadziliśmy w zmodernizowanych parkach: Pole Mokotowskie, Parku Akcji „Burza” czy Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Przekonajcie się o tym sami podczas rodzinnych spacerów — mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodaje: — A jeszcze w tym roku zaprosimy Was do nowego parku linearnego Suwak, w którym aż 14 tys. mkw. będzie stanowiła zieleń.

[mediabox=n]1132648[/mediabox]

Kwietnie i kolorowo
Ponad 5 milionów – tyle kwitnących kwiatów mogą tej wiosny podziwiać mieszkańcy Warszawy. Oko cieszą już m.in. tulipany w Ogrodzie Saskim, stokrotki i lak wonny w donicach na Krakowskim Przedmieściu czy różnokolorowe bratki na pętlach komunikacji miejskiej. Ale to nie wszystko – wśród wiosennych kwiatów w stolicy zobaczyć można też np. narcyzy w różnych odmianach, wczesne irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki, śnieżyczki czy śnieżyce. Pachnące i kolorowe rośliny zdobią m.in. warszawskie parki, skwery, a nawet pasy drogowe.

Kwitną nie tylko kwiaty posadzone w ziemi, ale również te na drzewach. W ostatnich dniach furorę zrobiły charakterystyczne różowe kwiaty wiśni ‘Kanzan’, które można spotkać m.in. przy ul. Żytniej na Woli.

[mediabox=n]1132650[/mediabox]

Jeszcze więcej drzew
W Warszawie zachwycają nie tylko kwiaty, ale także nowe drzewa. A tych jest w mieście coraz więcej. Duże zmiany widać np. przy placu Bankowym, gdzie w ostatnim czasie posadzono 9 dębów i utworzono nowe zielone rabaty z irgą błyszczącą. To uzupełnienie zeszłorocznych prac, podczas których na placu pojawiło się 20 nowych drzew. Z kolei na Żoliborzu, w ramach powstającego skweru Krasińskiego, posadzono tej wiosny 24 nowe drzewa takich gatunków, jak świerk, klon, sosna czarna czy dąb szypułkowy. Docelowo po zakończeniu całej inwestycji, będzie tu 111 nowych drzew.

[mediabox=n]1132652[/mediabox]

Zazieleniają się również inne rejony miasta. Trwa sadzenie pierwszych drzew na ul. Chmielnej, gdzie poza charakterystycznymi platanami pojawią się m.in. wiązy, wiśnie, robinia i lipa. Finalnie przy całkowicie odmienionej ulicy będzie można jeszcze w tym roku podziwiać aż 95 drzew. Niemal tyle samo, bo 94 drzewa, wzbogacą teren wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka, w miejscu gdzie wcześniej były tory tramwajowe. Sadzenie pierwszych szpalerów w tym miejscu już się rozpoczęło.

[mediabox=n]1132653[/mediabox]

Nowymi nasadzeniami mogą się pochwalić także miejscy leśnicy. W tym roku w posadzili już 6 tys. drzew, a do końca wiosny wzbogacą stołeczne lasy o 5,2 tys. kolejnych.

UM Warszawa
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości