Pantera śnieżna z płockiego zoo do Francji. Jakie będą losy Espero?

2024-04-13 00:38:19(ost. akt: 2024-04-13 07:57:58)

Autor zdjęcia: Pixabay/domena publiczna

Samiec pantery śnieżnej o imieniu Espero, który trzy lata temu urodził się w zoo w Płocku (Mazowieckie), wyjechał do ogrodu Parc Animalier d'Auvergne we Francji. Decyzję o tym podjął europejski koordynator hodowli tego gatunku, który w warunkach naturalnych zagrożony jest wyginięciem.
Samiec pantery śnieżnej o imieniu Espero, który trzy lata temu urodził się w zoo w Płocku (Mazowieckie), wyjechał do ogrodu Parc Animalier d'Auvergne we Francji. Decyzję o tym podjął europejski koordynator hodowli tego gatunku, który w warunkach naturalnych zagrożony jest wyginięciem.

Kolejne nasze dziecko opuszcza dom rodzinny, by zacząć samodzielne dorosłe życie. Tym razem samiec pantery śnieżnej Espero urodzony dokładnie trzy lata temu wyrusza w podróż do nowego domu we Francji, w Parc Animalier d'Auvergne - oznajmiło w piątek zoo w Płocku.

Trudne pożegnania


Jak zaznaczono w informacji, pożegnania z wychowankami są trudne, ale świadomość powiększenia populacji gatunku narażonego na wyginięcie - bezcenna.
Espero, zwany Hubciem - powodzenia, Kocie! Niech Ci się wiedzie w nowym miejscu - napisali pracownicy płockiego ogrodu, żegnając swego wychowanka we wpisie na Facebooku.

Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku powiedziała, że o tym, iż Espero, urodzony tam w 2021 r., wyjedzie do ogrodu Parc Animalier d'Auvergne zdecydował wcześniej europejski koordynator hodowli panter śnieżnych.

To bardzo fajny ogród zoologiczny. Cieszymy się, że Espero zamieszka w takim miejscu, chociaż naprawdę trudno było się z nim rozstać - podkreśliła Kowalkowska. Jak zaznaczyła, w płockim zoo pozostali rodzice Espero - Basira i Dexter.

Pantery śnieżne (Panthera uncia) w warunkach naturalnych zamieszkują Himalaje, Wyżynę Tybetańską i górskie pasma środkowej Azji. Latem spotykane są na wysokości do 6 tys. metrów n.p.m., w zimie schodzą nieco niżej, na wysokość ok. 1,5 tys. metrów n.p.m.

Dokładną liczebność panter śnieżnych trudno oszacować, ale według Czerwonej Listy IUCN w naturze żyje prawdopodobnie do 5 tys. osobników. Zwierzęta te objęte są Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

Jak informuje płockie zoo, po ciąży trwającej u panter śnieżnych 90 do 110 dni samica rodzi jedno do pięciu młodych, które pozostają z matką przez pierwszy rok życia. Zwierzęta tego gatunku w hodowli żyją około 20 lat, a w naturze 10 do 12 lat.

Para tych panter śnieżnych, Basira i Dexter, które mieszkają obecnie w płockim zoo, poznała się tam w 2019 r., przyszła na świat trzy lata wcześniej w dwóch innych ogrodach - ona w ZOO Wuppertal w Niemczech, a on w zoo w Opolu.

Ogród zoologicznych w Płocku położony jest na wysokiej skarpie nad Wisłą. Powstało w 1951 r. i obecnie zajmuje ok. 15 ha. Żyje tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płocki ogród należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.

PAP