Komisja Wychowania Katolickiego przeciw rezygnacji MEN z wliczania ocen z religii do średniej
2024-04-11 09:00:25(ost. akt: 2024-04-11 00:40:50)
Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie rezygnacji z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych. Jest także przeciwna działaniom legislacyjnym resortu dotyczącym warunków i sposobu organizowania nauki religii.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie rezygnacji z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych. Jest także przeciwna działaniom legislacyjnym resortu dotyczącym warunków i sposobu organizowania nauki religii.
Głównym celem posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP było wypracowanie stanowiska wobec spraw związanych z nauczaniem religii - poinformowało biuro prasowe Episkopatu w przekazanym w środę PAP komunikacie i stanowisku tego gremium.
"Komisja ufa, że wszystkie sprawy dotyczące planowanych zmian w zakresie lekcji religii będą tematami merytorycznego dialogu między Rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski" - czytamy w stanowisku komisji.
Członkowie i konsultorzy komisji wyrazili jednak "sprzeciw wobec rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, likwidującego wliczanie do średniej ocen noty z religii/etyki".
Uznali decyzję ministerstwa za "krzywdzącą uczniów uczęszczających na religię".
Przypomnieli, że w trakcie konsultacji "były wysyłane liczne petycje z całej Polski, w tym niektóre zawierające kilkanaście tysięcy podpisów". "Głos wielu tysięcy nauczycieli, wychowawców i rodziców nie został uwzględniony" - czytamy w komunikacie.
Komisja sprzeciwiła się także "zapowiadanym działaniom legislacyjnym Ministra Edukacji dotyczących zmiany rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach".
Komisja wyraziła również "chęć dalszej współpracy i dialogu" z nowo powstałym Stowarzyszeniem Katechetów Świeckich celem wypracowania jego statutu, który pozwali na unormowanie stowarzyszenia na płaszczyźnie prawa kościelnego.
Podpisana 10 listopada 2023 r. umowa koalicyjna pomiędzy Koalicją Obywatelską, PSL, Polską 2050 i Nową Lewicą w punkcie 18. stanowiła: "Strony Koalicji zgodnie potwierdzają, że niezbędny jest rozdział Kościoła od Państwa, oparty na zasadach wzajemnej niezależności oraz bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych i światopoglądowych".
Z kolei we wrześniu 2023 r. Koalicja Obywatelska w "100 konkretach na 100 dni" zapowiadała likwidację Funduszu Kościelnego, wykreślenie ze świadectw szkolnych oceny z religii i przeniesienie zajęć z tego przedmiotu na pierwszą lub ostatnią lekcję.
Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała 22 marca nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Wprowadza one m.in. rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych. "Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen" - wyjaśnił MEN w komunikacie.
W uzasadnieniu przypomniano, że zajęcia z religii lub etyki nie są obowiązkowe. "W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" - czytamy.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez