Prawie 100 wystawców zapowiedziało udział w XXIX Targach Wydawców Katolickich

2024-04-09 14:55:43(ost. akt: 2024-04-09 14:56:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Blisko 100 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział w XXIX Targach Wydawców Katolickich. Targom, organizowanym w warszawskich Arkadach Kubickiego w dniach 14-20 kwietnia, towarzyszyć będą spotkania z autorami, pokazy filmów, koncerty i debaty - w sumie niemal 150 wydarzeń.
Hasło tegorocznych targów to "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor targów, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Dodał, że tegoroczne targi otworzą się w czwartek o godz. 11 w Arkadach Kubickiego w Warszawie, a uroczystość oficjalnego otwarcia odbędzie się w sali wielkiej Zamku Królewskiego o godz. 12.

Ks. Szpakowski zapowiedział, że w tym roku blisko 100 wystawców zaprezentuje ofertę kilkunastu tysięcy najciekawszych publikacji. Tradycyjnie targom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń towarzyszących, na które złożą się projekcje filmowe, koncerty, debaty merytoryczne i spotkania z autorami. Swój udział w targach zapowiedzieli m.in. fotograf papieża św. Jana Pawła II Adam Bujak, biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, publicyści i autorzy książek Tomasz Terlikowski, Grzegorz Górny, Ewa Czaczkowska i dziennikarka Agata Puścikowska.

"Targi to czas dobrych wartości, ukazywanych w różnoraki sposób - przede wszystkim poprzez słowo pisane, ale także poprzez media społecznościowe, filmy czy koncerty" - powiedział ks. Szpakowski. Podkreślił, że tegoroczne targi wpisują się w wydarzenia szczególnie istotne dla Kościoła w Polsce, takie jak rok rodziny Ulmów, rok arcybiskupa Antoniego Baraniaka, 40. rocznica porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II.

Na czwartek w kawiarni Agere Contra przy ul. Chłodnej zaplanowano konferencję "Zrozumieć Księdza Popiełuszkę", w której udział wezmą autorzy książek o kapelanie Solidarności - dr Milena Kindziuk, ks. prof. Jan Sochoń, dr Ewa Czaczkowska i autor filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafał Wieczyński.

Z kolei w piątek na Zamku Królewskim odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego ukazującego rodzinę, z której wywodził się papież Jan Paweł II pt. "Wojtyłowie, Drogi do świętości".W tym samym miejscu odbędzie się pokaz filmu "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy", a w sobotę wyświetlony zostanie film "Przykazanie miłości. Rodzina Ulmów z Markowej".

Dodatkowo, przez cały czas trwania targów uczestnicy będą modli oglądać wystawę upamiętniającą 60. rocznicę wydania encykliki papieża Jana XXIII "Pacem in terris".

Ks. Szpakowski przypomniał, że z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów. Z kolei wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Gali towarzyszy będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Impressione "Ocalić od zapomnienia".

Podczas konferencji prasowej ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody Małego Feniksa, przyznawanej osobom i instytucjom promującym wartości chrześcijańskie w mediach. W tym roku laureatami tej nagrody zostali: wykładowca akademicki z UKSW, medioznawca dr Monika Przybysz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", publicysta i pisarz Marcin Jakimowicz, publicystka i dziennikarka Alina Petrowa-Wasilewicz, promująca wartości rodzinne i pro-life szczecińska Fundacja Małych Stópek oraz dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Stępień-Pietrzak.

Szczegółowy program targów i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie: https://swk.pl/program-xxix-targow-wydawcow-katolickich/. W niedzielę w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św. w intencji wystawców i wszystkich uczestników targów.(PAP)